24
czerwiec
Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź
Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów i Gospodarki zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (WPL 35/2026).
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12411352/katalog/13209776#13209776
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 24 czerwca 2026 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w formie tabeli uwag przesyłanej w załączeniu, w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 2022 r. w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz. U. z 2024 r. poz. 1157, z późn. zm), systemowi monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, dalej „systemowi SENT”, podlega m.in. przewóz odpadów, w tym złomu stalowego i złomu metali nieżelaznych. Przewóz odpadów został objęty systemem SENT 22 lutego 2022 r. na wniosek Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
Sygnały o potrzebie wyłączenia złomu metali z systemu SENT były zgłaszane przez przedstawicieli branży hutniczej i Ministerstwo Energii.
W ocenie przedstawicieli branży hutniczej oraz Ministerstwa Energii nałożone procedury administracyjne na podmioty przewożące te towary, przyczyniły się do zmniejszenia konkurencyjności hut krajowych. Ponadto złom metali stanowi wysoką wartość ekonomiczną i nie jest odpadem charakteryzującym się podwyższonym ryzykiem dla środowiska, które może prowadzić do nadużyć. Stałe zapotrzebowanie na te produkty w gospodarce, czyni je wartościowym surowcem wtórnym i nie zachodzi obawa nieprawidłowości w ich przewozie. W związku z sygnalizowaniem przez branżę hutniczą potrzeby wyłączenia złomu metali z systemu SENT, Ministerstwo Finansów uzyskało rekomendację Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz wskazanie listy kodów odpadów, które należy wyłączyć z monitorowania systemu SENT.
Proponuje się wyłączenie z obowiązku monitorowania systemem SENT odpadów wymienionych w załączniku do rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. poz. 10) zgodnie z listą odpadów przedstawioną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oznaczonych kodami:
Wdrażana zmiana zmniejszy obciążenia dla podmiotów gospodarczych co w konsekwencji przełoży się na konkurencyjność rynku krajowego w stosunku do towarów przywożonych z innych krajów.
Z wyrazami szacunku
Najnowsze wpisy