Projekt rozporządzenia Ministra Finansów i Gospodarki zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi

Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź

Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów i Gospodarki zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (WPL 35/2026).

Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12411352/katalog/13209776#13209776

Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 24 czerwca 2026 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl  w formie tabeli uwag przesyłanej w załączeniu, w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.

Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 2022 r. w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz. U. z 2024 r. poz. 1157, z późn. zm), systemowi monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, dalej „systemowi SENT”, podlega m.in. przewóz odpadów, w tym złomu stalowego i złomu metali nieżelaznych. Przewóz odpadów został objęty systemem SENT 22 lutego 2022 r. na wniosek Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Sygnały o potrzebie wyłączenia złomu metali z systemu SENT były zgłaszane przez przedstawicieli branży hutniczej i Ministerstwo Energii.

W ocenie przedstawicieli branży hutniczej oraz Ministerstwa Energii nałożone procedury administracyjne na podmioty przewożące te towary, przyczyniły się do zmniejszenia konkurencyjności hut krajowych. Ponadto złom metali stanowi wysoką wartość ekonomiczną i nie jest odpadem charakteryzującym się podwyższonym ryzykiem dla środowiska, które może prowadzić do nadużyć. Stałe zapotrzebowanie na te produkty w gospodarce, czyni je wartościowym surowcem wtórnym i nie zachodzi obawa nieprawidłowości w ich przewozie. W związku z sygnalizowaniem przez branżę hutniczą potrzeby wyłączenia złomu metali z systemu SENT, Ministerstwo Finansów uzyskało rekomendację Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz wskazanie listy kodów odpadów, które należy wyłączyć z monitorowania systemu SENT.

Proponuje się wyłączenie z obowiązku monitorowania systemem SENT odpadów wymienionych w załączniku do rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. poz. 10) zgodnie z listą odpadów przedstawioną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oznaczonych kodami:

  • 02 01 10 – odpady metalowe,
  • 12 01 01 – odpady z toczenia i piłowania żelaza oraz jego stopów,
  • 12 01 03 – odpady z toczenia i piłowania metali nieżelaznych,
  • 15 01 04 – opakowania z metali,
  • 16 01 17 – metale żelazne,
  • 16 01 18 – metale nieżelazne,
  • 17 04 01 – miedź, brąz, mosiądz,
  • 17 04 02 – aluminium,
  • 17 04 03 – ołów,
  • 17 04 04 – cynk,
  • 17 04 05 – żelazo i stal,
  • 17 04 06 – cyna,
  • 17 04 07 – mieszaniny metali,
  • 19 01 02 – złom żelazny usunięty z popiołów paleniskowych,
  • 19 10 01 – odpady żelaza i stali,
  • 19 10 02 – odpady metali nieżelaznych,
  • 19 12 02 – metale żelazne,
  • 19 12 03 – metale nieżelazne,
  • 20 01 40 – metale.

Wdrażana zmiana zmniejszy obciążenia dla podmiotów gospodarczych co w konsekwencji przełoży się na konkurencyjność rynku krajowego w stosunku do towarów przywożonych z innych krajów.

Z wyrazami szacunku