23
kwiecień
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa energetycznego (OZE) w UE – na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1735 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia ram środków na rzecz wzmocnienia europejskiego ekosystemu produkcji technologii neutralnych emisyjnie oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1724 z dnia 2 października 2018 r. w sprawie utworzenia jednolitego portalu cyfrowego w celu zapewnienia dostępu do informacji, procedur oraz usług wsparcia i rozwiązywania problemów w kontekście Aktu UE w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie – projekt rozporządzenia wykonawczego określającego kryteria wstępnej kwalifikacji i przyznawania zamówień na aukcje dotyczące wdrażania energii ze źródeł odnawialnych.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 21 lutego 2025 r.
Rozporządzenie (UE) 2024/1735 ustanawia środki mające na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych Unii w zakresie technologii zerowych netto i ich kluczowych komponentów. Środki te powinny zwiększyć konkurencyjność sektora technologii zerowych netto, przyciągnąć inwestycje i poprawić dostęp do rynku dla czystych technologii w Unii. Wśród tych przepisów artykuł 26 rozporządzenia (UE) 2024/1735 wspiera cel rozwijania i utrzymywania bazy przemysłowej dla wdrażania technologii energii odnawialnej w celu zabezpieczenia dostaw energii do Unii i uniknięcia zależności w zakresie dostaw tych technologii. W tym celu wymaga od państw członkowskich stosowania pewnych kryteriów pozacenowych do co najmniej 30% wolumenu aukcyjnego rocznie na państwo członkowskie lub alternatywnie do co najmniej 6 gigawatów rocznie na państwo członkowskie w celu wdrażania energii ze źródeł odnawialnych przy użyciu technologii energii odnawialnej wymienionych w artykule 4(1), lit. a)–j) tego rozporządzenia. Artykuł 26 rozporządzenia (UE) 2024/1735 wprowadza wymóg stosowania pewnych kryteriów pozacenowych jako kryteriów kwalifikacji wstępnej, podczas gdy w przypadku innych kryteriów państwa członkowskie mają swobodę decydowania w swoim projekcie aukcji, czy stosować je jako kryteria kwalifikacji wstępnej, kryteria udzielenia zamówienia, czy jako kombinację obu rodzajów kryteriów.
Przepisy określające kryteria kwalifikacji wstępnej lub przyznawania, które powinny być uwzględniane w aukcjach w celu wdrażania energii z niektórych odnawialnych źródeł, mają na celu ułatwienie projektowania i stosowania kryteriów określonych w art. 26 rozporządzenia (UE) 2024/1735 oraz zapewnienie jednolitości w całej Unii, przy jednoczesnym zapewnieniu wystarczającej elastyczności państwom członkowskim. Zharmonizowane wdrażanie kryteriów powinno zmniejszyć koszty transakcyjne dla podmiotów gospodarczych i państw członkowskich oraz uniknąć fragmentacji rynku wewnętrznego zgodnie z zasadą wartości dodanej Unii. Należy to zrobić, zapewniając jednocześnie państwom członkowskim wystarczającą elastyczność w dostosowywaniu stosowania kryteriów kwalifikacji wstępnej lub przyznawania do struktury i planowania ich odpowiednich systemów aukcyjnych, ich szczególnych cech i innych kwestii związanych z innymi celami polityki publicznej, zgodnie z zasadą pomocniczości. Stosowanie tych kryteriów w aukcjach energii odnawialnej nie powinno podważać podstawowych celów aukcji w zakresie szybkiego, wydajnego i zrównoważonego wdrażania energii odnawialnej oraz powinno zapewnić konkurencyjny proces przetargowy i pewność prawną. W niniejszym rozporządzeniu określono kryteria wstępnej kwalifikacji lub przyznania zamówienia, które należy uwzględnić w aukcjach dotyczących wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, aby zapewnić, że kryteria te są opracowywane i stosowane w sposób obiektywny, przejrzysty i niedyskryminacyjny, nie powodując przy tym nieproporcjonalnego wzrostu kosztów.
Akt w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie stanowi, że pewna część aukcji dotyczących niektórych technologii energii odnawialnej musi obejmować (i) kryteria kwalifikacji wstępnej dotyczące odpowiedzialnego prowadzenia działalności gospodarczej, cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa danych oraz zdolności do pełnej i terminowej realizacji projektów oraz (ii) kryteria kwalifikacji wstępnej lub kryteria udzielenia zamówienia w celu oceny wkładu aukcji w zrównoważoność i odporność. W ramach tej inicjatywy kryteria te zostaną doprecyzowane, aby zapewnić ich jednolite stosowanie w całej UE.
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl
W załączeniu znajduje się projekt rozporządzenia wykonawczego.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14410-Aukcje-energii-ze-zrode%C5%82-odnawialnych-akt-wykonawczy-w-sprawie-kryteriow-pozacenowych_pl
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy
23
kwiecień