15
listopad
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego w UE (bezpieczeństwo energetyczne) – na podstawie analizy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/33/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących dźwigów i elementów bezpieczeństwa do dźwigów oraz Oceny dyrektywy 2014/33/UE w sprawie dźwigów towarzysząca dokumentowi Sprawozdanie Komisji dla Rady i Parlamentu Europejskiego dotyczące wdrażania i funkcjonowania dyrektywy 2014/33/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących dźwigów i elementów bezpieczeństwa do dźwigów.
Ostateczny termin na przesłanie opinii lub wypełnienie kwestionariusza online udostępnionego przez KE to 13 lutego 2024 r.
Windy (z technicznego punktu widzenia stanowiące rodzaj dźwigów) są podstawowym sposobem zapewnienia wygodnego i bezpiecznego dostępu do różnych pięter w budynkach. Zwiększając łatwość dostępu zarówno w starych, jak i w nowych budynkach, windy wnoszą wkład w inkluzywność. Instalacja wind przyczynia się do integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami, w tym osób z tymczasowym upośledzeniem i osób o ograniczonej mobilności.
Główne cele dyrektywy 2014/33/UE (dyrektywa w sprawie dźwigów) to (i) zagwarantowanie swobodnego obrotu dźwigami i elementami bezpieczeństwa do dźwigów w obrębie UE oraz (ii) zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników dźwigów oraz personelu konserwującego dźwigi.
Przedmiotowa ewaluacja pozwoli ocenić, czy dyrektywa w sprawie dźwigów (2014/33/UE) pozostaje w dalszym ciągu adekwatna do zakładanych celów zdaniem podmiotów, które zajmują się opracowywaniem, produkcją, przywozem, dystrybucją, instalacją, oceną zgodności, utrzymaniem, modernizacją, naprawą lub recyklingiem dźwigów i elementów bezpieczeństwa do dźwigów bądź są w ich posiadaniu lub korzystają z nich, lub tych, które nadzorują lub koordynują takie działania. Na podstawie wniosków z tej ewaluacji Komisja zdecyduje, czy do osiągnięcia celów dyrektywy potrzebna jest jej nowelizacja.
Ewaluacja dyrektywy w sprawie dźwigów jest istotna dla wszystkich podmiotów, które zajmują się opracowywaniem, produkcją, przywozem, dystrybucją, instalacją, oceną zgodności, utrzymaniem, modernizacją, naprawą lub recyklingiem dźwigów i elementów bezpieczeństwa do dźwigów bądź są w ich posiadaniu lub korzystają z nich, lub tych podmiotów, które nadzorują lub koordynują takie działania.
Celem konsultacji publicznych jest zgromadzenie jak najwięcej informacji na potrzeby dogłębnej analizy funkcjonowania (w ostatnich latach) dyrektywy w sprawie dźwigów oraz aktualnych problemów z nią związanych, w tym jej wpływu na przedsiębiorstwa, społeczeństwo i administrację publiczną. Ocena koncentruje się na zmianach kontekstu (politycznego), które zaszły od 2019 r., w szczególności na transformacji ekologicznej i cyfrowej. Ewaluacja ta służy również rozpatrzeniu szeregu kwestii podniesionych przez zainteresowane strony, takich jak cyberbezpieczeństwo, problemy dotyczące konkurencji, z którymi borykają się małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), cyfryzacja, gospodarka o obiegu zamkniętym, dostosowanie do nowego rozporządzenia w sprawie maszyn, dostępność oraz konsekwencje postępu technologicznego, takie jak większa zależność od komponentów elektronicznych.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14131-Bezpieczenstwo-dzwigow-ewaluacja-dyrektywy-w-sprawie-dzwigow_pl
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny.
Kwestionariusz jest dostępny dla organizacji i przedsiębiorstw zarejestrowanych w unijnym rejestrze służącym przejrzystości pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14131-Bezpieczenstwo-dzwigow-ewaluacja-dyrektywy-w-sprawie-dzwigow/public-consultation_pl
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy
13
listopad