Copper Talks 2021 – KGHM i Związek Pracodawców Polska Miedź inicjują „polskie TED Talks”

Copper Talks 2021 – KGHM i Związek Pracodawców Polska Miedź inicjują „polskie TED Talks”

„Przyszłość jest z miedzi” – podążając za tym hasłem, KGHM Polska Miedź S.A. wraz ze Związkiem Pracodawców Polska Miedź zorganizowały unikatowe spotkanie, podczas którego eksperci z dziedziny nauki, cyberbezpieczeństwa i psychologii dzielili się oryginalnymi ideami na temat współczesnego świata i jego rozwoju.

Wszyscy kojarzą TED Talks – spotkania specjalistów z różnych dziedzin emitowane w serwisie Youtube. Copper Talks 2021 to inicjatywa podobna, ale myliłby się ten, kto sądziłby, że jest to jedynie kalka znanego formatu. Wydarzenie zorganizowane w tym roku po raz pierwszy przez giganta z Lubina wraz ze Związkiem Pracodawców Polska Miedź ma własną formułę i specyfikę.

Tematy poruszane podczas Copper Talks 2021 oscylowały wokół szeroko pojętego przemysłu, nauki i technologii. Owo przemysłowo-naukowe spektrum to pierwsza wyrazista cecha zainicjowanych spotkań.

„Skąd pomysł na takie wydarzenie? KGHM od 60 lat wydobywa z Ziemi to, co w niej najlepsze i dzieli się tym ze światem. Dzięki miedzi możemy posługiwać się urządzeniami elektronicznymi, wykorzystujemy ją w elektromobilności, energetyce odnawialnej, czy medycynie. Jednak chcemy dzielić się nie tylko naturalnym bogactwem ziemi – chcemy dzielić się z Państwem inspiracjami i konkretną, aktualną wiedzą przedstawianą przez ekspertów obdarzonych szczególnymi talentami” – tak ideę Copper Talks tłumaczył Paweł Ernst, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź.

W programie, który od 1 czerwca dostępny jest w serwisie Youtube, zobaczyć można trzech ekspertów z różnych dziedzin.

Pierwszy to Miłosz Brzeziński – autor książek i artykułów na temat praktycznego zastosowania psychologii, wykładowca akademicki oraz doradca w zakresie efektywności. W swojej prelekcji opowiedział o tym, jaki wpływ na nasze zachowania ma otoczenie, w tym relacje z innymi.

O idei kosmicznego górnictwa opowiadał kolejny gość programu, Tomasz Rożek znany jako dziennikarz i fizyk zajmujący się popularyzacją nauki oraz autor popularnego kanału „Nauka to Lubię”. W przeprowadzonym w formie online wywiadzie odpowiadał na pytanie o to, czy kosmiczne kopalnie i wydobywanie surowców poza naszą planetą to już science-fiction, czy jednak realna perspektywa.

Ostatnim gościem Copper Talks 2021 był Adam Haertle – ekspert z obszaru IT zajmujący się cyberbezpieczeństwem i redaktor naczelny portalu Zaufana Trzecia Strona. W rozmowie na temat współczesnych zagrożeń opowiadał o tym, jak wielkie znaczenie dla stosunków międzynarodowych mają dziś ataki hakerskie, które wpływać mogą na sytuację ekonomiczną państw, czy wydarzenia polityczne.

Goście znani z mediów internetowych, specjaliści z dziedzin związanych z nowymi technologiami, czy dających nam świeże spojrzenie na rzeczywistość, a przy tym z dziedzin odmiennych – to wszystko złożyło się na spotkanie, które było tyleż barwne, co pełne oryginalnych myśli na temat dzisiejszego społeczeństwa, funkcjonowania człowieka, czy gospodarki jutra.

„Konkretna wiedza i inspiracje – to właśnie prezent, który chcemy Państwu dać jako jubilat na 60-lecie KGHM” – dodaje Paweł Ernst, zaznaczając, że tegoroczne Copper Talks ma stanowić początek regularnego cyklu spotkań.

Nagranie wydarzenia od 1 czerwca dostępne jest w serwisie Youtube.