E-KRS CORAZ BLIŻEJ

W tym roku ma zacząć funkcjonować Elektroniczny Rejestr Sądowy. W założeniu ma to być duże ułatwienie prowadzenia spraw spółek prawa handlowego i innych podmiotów podlegających jurysdykcji KRS, niesie ze sobą jednak wiele wyzwań, któremu przedsiębiorcy muszą sprostać. Mówiła o nich dr Natalia Krej radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Krej – Gajowczyk Legal Partners podczas webinarium ZPPM.

Krajowy Rejestr Sądowy, powołany w 1997 roku, wpisał się już w przestrzeń gospodarczą i firmy sprawnie posługują się narzędziami przez niego stworzonymi. Przed nami rewolucyjna zmiana – wprowadzenie cyfryzacji postępowania. Prowadzenie czynności wymaganych przez KRS być prostsze, szybsze i funkcjonalniejsze. Czy, aby było łatwiej, najpierw musi być trudniej?

O tym jak bardzo karkołomne to przedsięwzięcie świadczy fakt, że pierwotnie nowe przepisy miały wejść w życie już w roku 2020. Nowa data (wciąż obowiązująca) to 1 marca 2021, ale za chwilę ma być procedowane przesunięcie tego terminu na 1 lipca 2021. Niezależnie od tego, kiedy E-KRS zacznie funkcjonować, już powinniśmy się do tych zmian przygotować– uważa dr Natalia Krej.

Podczas webinaru „E – KRS – SZANSA, WYZWANIE, ZMIANY – FIASKO CZY SUKCES?” przygotowanego przez Związek Pracodawców Polska Miedź i Kancelarię Radców Prawnych Krej – Gajowczyk Legal Partners zostały omówione najważniejsze zagadnienia wprowadzanych zmian ze wskazaniem ich praktycznego wymiaru.

KRS ma być nowoczesny, na miarę XXI wieku. Wymaga to dostosowania się do nowych reguł także firm. Digitalizacja danych, dokumentów to konieczność. Wersje papierowe, nie tylko w postepowaniu sądowym, będą powoli odchodzić do lamusa. Może to być problem dla mniejszych podmiotów, bez sprawnych służb informatycznych. Jednak to wzywanie, którego nie unikniemy– podkreśla dr Natalia Krej.

Decyzja o terminie wejścia w życie nowych przepisów będzie podjęta wkrótce.