11
wrzesień
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne regulacji dotyczących energii odnawialnej: aktualizacja Dyrektywy 2018/2001 w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 25 listopada 2021 r.
Zgodnie z art. 194 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) wspieranie odnawialnych form energii jest jednym z celów unijnej polityki energetycznej. Cel ten jest realizowany przez niniejszą dyrektywę. Zwiększone stosowanie energii ze źródeł odnawialnych, zwanej także „energią odnawialną”, stanowi istotny element pakietu środków koniecznych do redukcji emisji gazów cieplarnianych i wypełnienia unijnych zobowiązań w ramach Porozumienia paryskiego z 2015 r. w sprawie zmian klimatu przyjętego na zakończenie 21. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (zwanego dalej „Porozumieniem paryskim”), a także realizacji unijnych ram polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030, w tym wiążącego celu Unii, jakim jest zmniejszenie do 2030 r. emisji o co najmniej 40% w stosunku do poziomów z 1990 r. Unijny wiążący cel dotyczący energii odnawialnej na 2030 r. oraz wkłady państw członkowskich w realizację tego celu, w tym ich udziały bazowe w odniesieniu do ich krajowych celów ogólnych na 2020 r., należą do elementów mających nadrzędne znaczenie dla unijnej polityki energetycznej i środowiskowej. Inne tego rodzaju elementy umieszczono w określonych w niniejszej dyrektywie ramach na rzecz np. rozwoju ogrzewania i chłodzenia z wykorzystaniem energii odnawialnej oraz rozwoju odnawialnych paliw transportowych.
Zwiększone stosowanie energii ze źródeł odnawialnych ma również fundamentalne znaczenie dla promowania bezpieczeństwa dostaw energii, zrównoważonej energii po przystępnych cenach, rozwoju technologicznego i innowacji, a także głównej pozycji technologicznej i przemysłowej, przy jednoczesnym zapewnieniu korzyści środowiskowych, społecznych i zdrowotnych, jak również stworzeniu znaczących możliwości zatrudnienia i rozwoju regionalnego, zwłaszcza na obszarach wiejskich i odizolowanych, w regionach lub na terytoriach o niskiej gęstości zaludnienia, lub objętych częściową dezindustrializacją.
Dyrektywa w sprawie odnawialnych źródeł energii promuje większe wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych we wszystkich sektorach energii, w tym w sektorze ogrzewania i chłodzenia.
Inicjatywa ta (która przyjmie formę rozporządzenia delegowanego) ma na celu ustanowienie metody obliczania ilości energii odnawialnej wykorzystywanej przez państwa UE do chłodzenia oraz systemów chłodzenia lokalnego.
Więcej informacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12716-Energia-odnawialna-metoda-obliczania-ilosci-energii-ze-zrode%C5%82-odnawialnych-wykorzystywanej-do-ch%C5%82odzenia-oraz-systemow-ch%C5%82odzenia-lokalnego_pl
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl
W załączeniu znajduje się projekt rozporządzenia delegowanego wraz z załącznikiem.
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy
10
wrzesień