20
styczeń
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa energetycznego w UE – zgodnie z założeniami Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1275 z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków w kontekście realizacji inicjatywy „Fala renowacji” oraz programu REPowerEU.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 5 listopada 2024 r.
Budynki w UE odpowiadają za 42% końcowego zużycia energii tego segmentu i ponad jedną trzecią jego emisji gazów cieplarnianych związanych z energetyką. Renowacja budynków w sposób minimalizujący zużycie energii i emisje dwutlenku węgla ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia pełnej dekarbonizacji UE do 2050 r., a jednocześnie może przyczynić się do konkurencyjności gospodarki europejskiej i wspierania bezpieczeństwa energetycznego, przystępności cenowej i lepszej jakości życia.
Niedawno opublikowana dyrektywa (UE) 2024/1275 w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (wersja przekształcona) stanowi podstawę unijnej polityki w zakresie renowacji energetycznych i najważniejsze narzędzie realizacji inicjatywy „Fala renowacji”. W dyrektywie tej ustanowiono przepisy dotyczące dekarbonizacji budynków w całej UE zgodnie z celami Europejskiego Zielonego Ładu i REPowerEU. W art. 17 wzmocniono ramy prawne i polityczne, aby uruchomić inwestycje w renowacje energetyczne i kierować je tam, gdzie są najbardziej potrzebne, dbając, by nikogo nie pominąć.
Mimo licznych korzyści płynących z renowacji energetycznej tempo tych renowacji unijnych zasobów budowlanych i skala inwestycji były jak dotąd niewystarczające do osiągnięcia celów w zakresie klimatu i energii na lata 2030 i 2050. Aby rozwiązać ten problem, przekształcona dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zawiera zestaw przepisów mających służyć pobudzeniu renowacji budynków. Na przykład państwa członkowskie są zobowiązane do przyjęcia krajowych planów renowacji budynków zawierających cele, polityki i środki tak, aby sektor budowlany mógł w pełni przyczynić się do oszczędności energii i szerszych strategii dekarbonizacji.
Ta inicjatywa ustanawia kompleksowe ramy portfela do dobrowolnego stosowania przez instytucje finansowe. Jej cele są następujące:
Jest to zapowiedziane w nowych przepisach UE dotyczących charakterystyki energetycznej budynków (wersja przekształcona dyrektywy (UE) 2024/1275, art. 17).
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy
20
styczeń
20
styczeń