20
grudzień
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa finansowego w UE (statystyki publiczne) – zgodnie z założeniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej oraz Art. 338 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 8 lipca 2024 r.
Rachunki narodowe są systemem kont i bilansów, które zapewniają szerokie i zintegrowane ramy służące opisowi gospodarki. Statystyki rachunków narodowych są obecnie przekazywane przez krajowe urzędy statystyczne do Eurostatu na podstawie wymogów europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych (ESA) 2010, zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 549/2013 („rozporządzenie ESA 2010”). Rozporządzenie ESA 2010 zapewnia państwom członkowskim wspólną i zharmonizowaną metodykę zestawiania rachunków narodowych oraz program transmisji danych określający wymogi i terminy dla przekazywania danych do Eurostatu.
Wymogi UE są dostosowane do systemu rachunków narodowych z 2008 r. (SNA 2008), międzynarodowych standardów statystycznych dotyczących zestawiania rachunków narodowych. Obecnie trwa rewizja SNA 2008 w celu uwzględnienia istotnych zmian gospodarczych, które miały miejsce w ostatnich latach, w szczególności w dziedzinie globalizacji i cyfryzacji, oraz w celu zaspokojenia rosnących potrzeb użytkowników co do wzięcia pod uwagę aspektów równości i zrównoważenia środowiskowego w rachunkach narodowych. Oczekuje się, że nowa wersja SNA zostanie zatwierdzona przez światową społeczność statystyczną w 2025 r. Wymogi UE trzeba będzie dostosować do nowej wersji SNA, aby zachować porównywalność między kluczowymi wskaźnikami makroekonomicznymi gospodarek UE i gospodarek spoza UE oraz zwiększyć spójność ze statystyką bilansu płatniczego (która zostanie dostosowana do nowej wersji SNA).
Europejski system rachunków z 2010 r. to zharmonizowana metodyka i program przekazywania danych z zakresu rachunków narodowych przez państwa członkowskie. Umożliwia on zestawianie i przesyłanie danych do Eurostatu.
Jest on dostosowany do systemu rachunków narodowych z 2008 r., uznanego standardu międzynarodowego, który jest obecnie poddawany przeglądowi w celu uwzględnienia istotnych zmian gospodarczych, zwłaszcza w kontekście globalizacji i cyfryzacji.
Aby utrzymać możliwość porównania gospodarek UE z gospodarkami spoza UE, konieczna jest również aktualizacja europejskiego systemu.
Źródło: Komisja Europejska, LexLege ( Grupa ArsLege.pl)
Najnowsze wpisy
20
grudzień
18
grudzień