Fundusz innowacyjny – ocena funkcjonowania

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa ochrony środowiska w UE (działania w dziedzinie klimatu) – na podstawie analizy Dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego I Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiająca system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/856 z dnia 26 lutego 2019 r. uzupełniające dyrektywę 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do działania funduszu innowacyjnego.

Ostateczny termin na przesłanie opinii lub wypełnienie kwestionariusza online udostępnionego przez KE to 8 lipca 2025 r.

Fundusz innowacyjny jest jednym z największych na świecie programów finansowania wspierających wdrażanie innowacyjnych technologii neutralnych emisyjnie. Jego celem jest wprowadzanie na rynek rozwiązań, które:

  • pomagają dekarbonizować sektory energii, przemysłu, mobilności i budownictwa,
  • przyczyniają się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych,
  • wspierają transformację Europy w kierunku neutralności klimatycznej, a jednocześnie sprzyjają konkurencyjności.

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) – największy na świecie system ustalania opłat za emisję gazów cieplarnianych – zapewnia funduszowi dochody z monetyzacji około 530 mln uprawnień w ramach ETS. Całkowity budżet funduszu zależy od wysokości opłaty emisyjnej. Zakładając, że wynosi ona 75 EUR/t CO2, w latach 2020–2030 może on osiągnąć kwotę 40 mld EUR.

Fundusz wspiera projekty w dziedzinie energii ze źródeł odnawialnych, sektorów energochłonnych, magazynowania energii, utylizacji i składowania dwutlenku węgla, mobilności neutralnej emisyjnie oraz budynków. Przyznaje się z niego wsparcie dla projektów głównie w drodze przetargów konkurencyjnych: zaproszeń do składania wniosków w przypadku zwykłych dotacji oraz aukcji. W ramach funduszu przyznano już około 12 mld EUR na ponad 200 innowacyjnych projektów (w tym projektów objętych procesem przygotowania umowy o udzielenie dotacji).

Inicjatywa ta posłuży ocenie funkcjonowania funduszu innowacyjnego do 2025 r., zgodnie z wymogami art. 24 ust. 1 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/856.

Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14228-Fundusz-innowacyjny-ocena-funkcjonowania_pl

Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl

W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny skutków.

Kwestionariusz jest dostępny dla organizacji i przedsiębiorstw zarejestrowanych w unijnym rejestrze służącym przejrzystości pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14228-Fundusz-innowacyjny-ocena-funkcjonowania/public-consultation_pl

Źródło: Komisja Europejska