Gospodarka Obiegu Zamkniętego – to nie smutny obowiązek. To szansa na zysk i rozwój!

Według założeń „Europejskiego Zielonego Ładu” Unia Europejska ma do 2050 roku przejść w pełni do modelu Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Co to właściwie oznacza dla polskich firm? Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem? Na te pytania odpowiada Związek Pracodawców Polska Miedź poprzez organizowany bezpłatny webinar.

Gospodarka Obiegu Zamkniętego to innymi słowy koncepcja, wedle której produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane. GOZ to między innymi ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do minimum.

Wprowadzanie w życie założeń GOZ przez Unię Europejską oznacza konkretne wymagania wobec polskich przedsiębiorców. Większość z nich musi prowadzić swoją działalność wedle przepisów prawnych, które albo już zaczęły obowiązywać w UE, albo które zaczną obowiązywać w ciągu kilku lat. Potrzebę zmian w wielu firmach jeszcze bardziej przyspieszyła niepewna sytuacja geopolityczna oraz skutki pandemii COVID-19. W tych warunkach firmy poszukują rozwiązań, które są najlepiej dostosowane do nowych warunków prawno-rynkowych.

I właśnie o takich rozwiązaniach będzie mowa już 11 sierpnia na webinarze organizowanym przez Związek Pracodawców Polska Miedź. Webinar pt. „GOZ w firmie – od koncepcji do efektywnego wdrożenia” to skuteczny instruktaż, jak sprawnie wdrożyć założenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego w firmie, aby osiągnąć wymierne korzyści i dostosować się do zmieniającego się otoczenia prawno-rynkowego.

„Wszyscy mamy coraz większą świadomość wpływu na środowisko, a coraz trudniejszy dostęp oraz wyczerpywanie się surowców zmusza do intensyfikacji działań w kierunku ich racjonalnego wykorzystywania. Podczas naszego webinaru chcemy pokazać, czemu te działania są nie tylko konieczne, ale przede wszystkim, dlaczego mogą przynieść korzyści firmom” – tłumaczy Piotr Karwan, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź.

Rzeczywiście, konsensus ekspertów jest jednoznaczny – Gospodarka Obiegu Zamkniętego to model wart miliardy. GOZ to nie tylko pozytywny wpływ na środowisko, to także wzrost naszego PKB oraz szansa na stworzenie nowych miejsc pracy.

„Według International Resource Panel zrównoważone wykorzystanie surowców i energii to dodatkowe 2 biliony dolarów w światowej gospodarce do 2050 roku, pod żadnym pretekstem nie można obojętnie przejść obok wyzwań jakie niesie GOZ dla środowiska i naszej gospodarki” – dodaje wiceprezes ZPPM Piotr Karwan.

Aby pomagać firmom w wykorzystaniu możliwości niesionych przez GOZ Związek Pracodawców Polska Miedź już 11 sierpnia organizuje webinar, którego uczestnicy dowiedzą się między innymi, jak zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów i wesprzeć ochronę środowiska przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów i zwiększeniu zadowolenia klienta. Ale to tylko jedno z wielu poruszanych zagadnień. Podczas webinaru zostaną poruszone takie kwestie jak zmieniająca się polityka UE, otoczenie rynkowe i warunki prawne. Przedstawione zostaną modele skutecznego wdrażania GOZ w firmie. Zaprezentowane zostaną wszelkie standardy, normy i certyfikaty związane z GOZ. Wreszcie uczestnicy będą mogli się przekonać, w jaki sposób uzyskać finansowanie na podjęcie stosownej transformacji. Po webinarze odbędą się indywidualne konsultacje dla przedstawicieli 10 firm.

Udział w webinarze jest bezpłatny. Start 11 sierpnia o godzinie 9:55 na platformie ZOOM. Wydarzenie potrwa około półtorej godziny.

Rejestracja trwa do 9 sierpnia poprzez formularz online (link: https://forms.gle/juPnwscQ2bFaKwuk8).

Na dzień przed wydarzeniem osoby zarejestrowane otrzymają link do spotkania.

Więcej informacji, w tym pełen program webinaru, można odnaleźć pod adresem https://pracodawcy.pl/szkolenie-goz/.