20
grudzień
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego w UE (Gospodarka, finanse i euro ) na podstawie analizy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/240 z dnia 10 lutego 2021 r. ustanawiające Instrument Wsparcia Technicznego w kontekście wytycznych dotyczących lepszego stanowienia prawa.
Ostateczny termin na przesłanie opinii lub wypełnienie kwestionariusza online udostępnionego przez KE to 10 czerwca 2024 r.
Instrument Wsparcia Technicznego (TSI), ustanowiony rozporządzeniem (UE) 2021/240, wszedł w życie w dniu 19 lutego 2021 r. Jest on następcą programu wspierania reform strukturalnych. Jego celem jest pomoc państwom UE we wzmacnianiu ich zdolności instytucjonalnych i administracyjnych, na szczeblu regionalnym i lokalnym, w ułatwianiu transformacji ekologicznej i cyfrowej sprzyjającej włączeniu społecznemu, w skutecznym odpowiadaniu na wyzwania określone w zaleceniach dla poszczególnych krajów wydanych w kontekście europejskiego semestru oraz we wdrażaniu prawa Unii (art. 3 rozporządzenia (UE) 2021/240). TSI, którego budżet na lata 2021–2027 wynosi 864 mln EUR, jest zarządzany przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Wspierania Reform Strukturalnych (DG REFORM).
TSI jest ważnym elementem inicjatywy UE mającej na celu pomoc państwom UE w łagodzeniu gospodarczych i społecznych skutków pandemii COVID-19. Pomaga on państwom UE w opracowywaniu i wdrażaniu reform zwiększających odporność dzięki udostępnianiu organom krajowym wiedzy fachowej. Wsparcie techniczne udzielane jest w wielu obszarach polityki, m.in. w następujących dziedzinach: transformacja ekologiczna i cyfrowa; opieka zdrowotna i opieka długoterminowa; umiejętności oraz kształcenie i szkolenie; zarządzanie i administracja publiczna; konkurencyjność; sektor finansowy i dostęp do finansowania; administracja skarbowa i zarządzanie finansami publicznymi; rynek pracy, ochrona socjalna i migracja.
Jak stanowi art. 16 rozporządzenia (UE) 2021/240, do dnia 20 lutego 2025 r. należy przeprowadzić niezależną ocenę śródokresową TSI. W ramach oceny śródokresowej przeanalizowane zostanie wdrożenie Instrumentu Wsparcia Technicznego w latach 2021–2023 w oparciu o pięć kryteriów oceny: skuteczność, wydajność, spójność, europejska wartość dodana oraz adekwatność.
Instrument Wsparcia Technicznego, dysponujący w latach 2021–2027 budżetem w wysokości 864 mln EUR, pomaga organom krajowym zwiększać ich zdolność do projektowania i wdrażania reform instytucjonalnych, administracyjnych i strukturalnych.
Ocena obejmie wszystkie projekty finansowane w ramach wniosków złożonych do TSI, które zostały przyjęte w 27 państwach UE w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2023 r. Obejmie ona cały cykl TSI, począwszy od wniosków o wsparcie złożonych przez państwa UE aż po zakończenie realizacji projektów wsparcia technicznego.
Kwestionariusz jest dostępny dla organizacji i przedsiębiorstw zarejestrowanych w unijnym rejestrze służącym przejrzystości pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13970-Instrument-Wsparcia-Technicznego-ocena-srodokresowa/public-consultation_pl
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy
20
grudzień
18
grudzień