Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa ochrony środowiska (dostęp do informacji dotyczących środowiska) – na podstawie analizy Dyrektywy 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 marca 2007 r. ustanawiająca infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE) oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1024 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego w kontekście Europejskiej strategii w zakresie danych oraz Wniosku w sprawie rozporządzenia w sprawie europejskiego zarządzania danymi (akt w sprawie zarządzania danymi).
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 25 marca 2024 r.
Dane są potrzebne do podejmowania bardziej świadomych i lepszych decyzji na wszystkich szczeblach. W europejskiej strategii w zakresie danych zapowiedziano rozwój wspólnych europejskich przestrzeni danych w kluczowych sektorach i dziedzinach interesu publicznego. Przestrzenie danych stanowią środowiska cyfrowe, do których dostawcy danych, pośrednicy i użytkownicy mogą mieć dostęp, aby udostępniać dane. Przestrzenie te zapewniają dostępność większej ilości danych w gospodarce i społeczeństwie, przy czym kontrola pozostaje w rękach przedsiębiorstw i osób fizycznych, które generują dane. Jedną z tych przestrzeni danych jest wspólna europejska przestrzeń danych dotyczących Zielonego Ładu, której celem jest uwolnienie potencjału danych na potrzeby działań priorytetowych określonych w Zielonym Ładzie dotyczących zmiany klimatu, gospodarki o obiegu zamkniętym, zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń, różnorodności biologicznej i wylesiania.
W tym kontekście inicjatywa GreenData4All zapowiedziana w europejskiej strategii w zakresie danych ma na celu aktualizację i dalsze rozwinięcie obowiązujących przepisów dyrektywy INSPIRE dotyczących udostępniania geoprzestrzennych danych środowiskowych, aby zapewnić ich spójność z najnowszymi przekrojowymi inicjatywami i przepisami dotyczącymi danych cyfrowych oraz ułatwić przepływ danych sektora publicznego do przestrzeni danych Europejskiego Zielonego Ładu. Zwiększona dostępność informacji o środowisku w przestrzeni danych Europejskiego Zielonego Ładu zapewni większą przejrzystość w celu lepszego zrozumienia stanu środowiska, w którym żyjemy, ułatwi rozwój ekologicznych rozwiązań i innowacji na europejskim jednolitym rynku danych oraz może wspierać racjonalizację regulacyjnych wymogów sprawozdawczych poprzez ponowne wykorzystanie już opublikowanych danych, aby wesprzeć kształtowanie polityki.
Komisja zobowiązała się do podjęcia nowych działań na rzecz racjonalizacji i uproszczenia wymogów sprawozdawczych dla przedsiębiorstw i administracji. Celem jest zmniejszenie zbędnych obciążeń o 25 %, bez podważania powiązanych celów polityki. W tym kontekście Komisja zamierza zmienić dyrektywę INSPIRE zgodnie z zapowiedzią zawartą w pakiecie pomocy gospodarczej dla MŚP, aby zmniejszyć o połowę istniejące obowiązki sprawozdawcze. W ramach inicjatywy GreenData4All kontynuowane będą wysiłki na rzecz zmniejszenia wszelkich pozostałych obciążeń wynikających z innych przepisów.
Za sprawą aktualizacji unijnych przepisów dotyczących geoprzestrzennych danych środowiskowych oraz publicznego dostępu do informacji dotyczących środowiska inicjatywa „GreenData4All” przyczyni się do realizacji transformacji ekologicznej i cyfrowej w Europie. Celem tej inicjatywy jest:
- umożliwienie większej wymiany danych między sektorami publicznym i prywatnym oraz z ogółem społeczeństwa,
- uwolnienie pełnych korzyści płynących z wymiany danych w zakresie innowacji wykorzystujących potencjał danych i decyzji podejmowanych w oparciu o dowody
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13170-Inicjatywa-GreenData4All-zaktualizowane-przepisy-dotyczace-geoprzestrzennych-danych-srodowiskowych-oraz-dostepu-do-informacji-dotyczacych-srodowiska_pl
Źródło: Komisja Europejska