24
grudzień
Masz w firmie dużą ilość danych? Chcesz mieć do nich dostęp o każdym czasie z dowolnego miejsca? Nie planujesz zakupu własnego serwera? Martwisz się o bezpieczeństwo informacji? Odpowiedzią na każde z tych pytań jest Chmura. Na czym polega to rozwiązanie, tłumaczył podczas webinaru Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0 Paweł Matuszak – System Engineer firmy MAIN.
Akademia Rozwoju Przemysłu 4.0: Chmura często postrzegana jest jako coś niematerialnego, ulotnego. Jaka jest prawda?
Paweł Matuszak, System Engineer firmy MAIN:
Jest wręcz na odwrót. Chmura opiera się na fizycznym sprzęcie – komputerach i serwerach, które znajdują się gdzieś w serwerowni – czy to w naszym mieście, czy na innym kontynencie. Postrzeganie Chmury jako mistycznego tworu znajdującego się gdzieś daleko wynika zazwyczaj z tego, że dziś wiele otaczających nas usług opiera się na chmurze i są dostępne wszędzie:
w komputerach, telefonach, telewizorach czy lodówkach, w każdej lokalizacji. Natomiast informacje o tym, jak chmura faktycznie działa i co znajduje się pod spodem, nie są już tak popularne.
Jakie są główne atuty Chmury?
Chmura ma wiele zalet. Począwszy od faktu, że jest dostępna 24 godziny przez siedem dni w tygodniu z dowolnego miejsca na świecie, poprzez znaczne zwiększenie bezpieczeństwa, na oszczędnościach finansowych i czasowych kończąc. Korzystając z Chmury, otrzymujemy także pomoc specjalistów, którzy pomogą nam nie tylko z przeniesieniem naszych usług do Chmury i wdrożeniem jej, ale także będą dbać o naszą infrastrukturę przez cały czas.
Dla kogo to rozwiązanie jest najkorzystniejsze?
Chmura to rozwiązanie dla każdego – niezależnie od wielkości organizacji czy branży, w której funkcjonuje. Każda firma czy instytucja zyskuje na przeniesieniu do Chmury. Największe korzyści odczuwają te z nich, dla których dostarczanie usług IT nie jest głównym przedmiotem działalności. Są to m.in. podmioty finansowe, administracyjne, sklepy internetowe, czy branża produkcyjna.
Pandemia pokazała, że w przypadku zespołów rozproszonych i pracy zdalnej Chmura może być doskonałym, a może jedynym wyjściem. Czy firmy, które z niej korzystają, lepiej poradziły sobie z koniecznością reorganizacji pracy?
Zdecydowanie. Firmy, które przeniosły się do Chmury przed pandemią, w bardzo niewielki sposób odczuły przeniesienie pracy z biura do domu. W przypadku firm korzystających ze swojej infrastruktury nagła zmiana trybu pracy okazała się ogromnym wyzwaniem – pojawiły problemy w dostępie do zasobów, trudności komunikacyjne, czy brak kompetencji, aby udostępnić zasoby firmy w sposób bezpieczny na zewnątrz. Doprowadziło to do przerw w działaniu, co przełożyło się na starty finansowe oraz wizerunkowe.
Skoro są zalety, muszą być i wady. Jakie są słabe strony Chmury?
Wady Chmury dotyczą jej wariantów. Niektóre rodzaje chmur nie spełniają rygorystycznych regulacji dotyczących przechowywania danych osobowych, inne posiadają trudną w zrozumieniu politykę cenową. Korzystanie z Chmury oznacza też koszty stałe, działa ona bowiem zazwyczaj na zasadzie abonamentu. Jednakże Chmura jest na tyle elastyczna, że zawsze można dopasować ją do potrzeb organizacji.
Troska o bezpieczeństwo jest jednym z podstawowych kryteriów wyboru technologii. Czasami wydaje nam się, że to, co mamy przy sobie, pod ręką, np. w laptopie łatwiej jest ochronić. Pan jest przeciwnego zdania, dlaczego?
Laptop, który mamy pod ręką, to najgorsze miejsce do przechowywania danych – wystarczy kieszonkowiec na skuterze albo jedna wylana kawa i nasze ważne dane biznesowe zostają stracone. Chmura oferuje wiele możliwości zabezpieczenia danych, takich jak zaawansowane mechanizmy kopii zapasowych i duplikowania danych, profesjonalne rozwiązania bezpieczeństwa sieci czy sprzętu oraz wykwalifikowany zespół specjalistów, posiadających doświadczenie w zakresie ochrony danych. Chmura jest tak zaprojektowana i zabezpieczona, żeby była dostępna cały czas.
Wiele firm ma duże, a nawet olbrzymie zbiory danych. Sama myśl o ich przeniesieniu bywa wyzwaniem. Czy to jest rzeczywiście bardzo skomplikowany proces?
Nie, dla dostawcy usług chmurowych jest to standardowa procedura, którą wykonuje się w przypadku migracji (przeniesienia) klienta do Chmury. Dostawca przed migracją dokładanie analizuje, gdzie i w jaki sposób przechowywane są dane, a potem proponuje sposób ich przeniesienia.
Na co zwrócić uwagę, wybierając dostawcę takiej usługi?
Punktem wyjścia zazwyczaj są parametry techniczne dostawcy, takie jak SLA (określany procentowo poziom dostępności usług, zalecam min. 99%) czy posiadane certyfikaty. Równie istotne są jednak czynniki biznesowe, np. proaktywność dostawcy w zaproponowaniu rozwiązania dopasowanego do konkretnych potrzeb naszej organizacji, czy posiadanie tzw. exit planu, czyli jasnej propozycji postępowania w sytuacji, gdy kiedyś będziemy chcieli zrezygnować z usługi. Zwłaszcza to ostatnie jest często pomijane, przez co później okazuje się, że dostawca chce np. pobrać opłatę za eksport naszych danych czy inne czynności związane z wygaszeniem środowiska.
Dziękuję za rozmowę.
Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://main.pl/
Pełen zapis webinaru znajdziecie tutaj:
https://akademiarozwojuprzemyslu40.pl/u/video/2707/585376073
Zachęcamy do obejrzenia. Przypominamy, że Akademia Rozwoju Przemysłu 4.0 prowadzona przez Związek Pracodawców Polska Miedź wraz z partnerami ma charakter otwarty. Możecie w każdej chwili dołączyć do projektu. Wystarczy, że zarejestrujecie się na stronie Akademii. Serdecznie zapraszamy, przed nami wiele ciekawych wydarzeń.
Już teraz zapraszamy na drugą część webinaru 24 sierpnia 2021 r
Agenda
Najnowsze wpisy