Niebezpieczne chemikalia – zakaz produkcji chemikaliów zakazanych w Unii Europejskiej przeznaczonej na wywóz

Komisja Europejska prowadzi konsultacje prawa ochrony środowiska UE – na podstawie oceny rozporządzenia REACH (rozporządzenie nr 1907/2006 w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów), rozporządzenia PIC (rozporządzenie nr 649/2012 dotyczące wywozu i przywozu niebezpiecznych chemikaliów), rozporządzenia w sprawie środków ochrony roślin (rozporządzenie nr 1107/2009 dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin) oraz rozporządzenia w sprawie produktów biobójczych (rozporządzenie nr 528/2012 w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych). Ostateczny termin na przesłanie opinii lub wypełnienie kwestionariusza online udostępnionego przez KE to 31 lipca 2023 r. Przyjęta 14 października 2020 r. strategia w zakresie chemikaliów na rzecz zrównoważoności jest kluczowym działaniem w ramach Europejskiego Zielonego Ładu i dążenia do nietoksycznego środowiska. Celem strategii jest ochrona ludzi i środowiska przed niebezpiecznymi chemikaliami oraz zachęcanie do innowacji w celu opracowania bezpiecznych i zrównoważonych alternatyw w UE i na świecie. Zgodnie ze strategią w zakresie chemikaliów1 inicjatywa ta ma na celu zapewnienie większej spójności między polityką wewnętrzną i zewnętrzną, a tym samym poprawę międzynarodowej pozycji UE, wzmocnienie wiarygodności naszych wartości i działań oraz, co najważniejsze, poprawę ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska na świecie. Unijne rozporządzenie PIC wdraża konwencję rotterdamską i jest zgodne z jej podstawowymi elementami:

  • wymóg powiadomienia o wywozie;
  • procedura PIC, która opiera się na zasadzie, zgodnie z którą to do państw przywozu należy decyzja o wyrażeniu zgody na przywóz niektórych chemikaliów (w tym pestycydów) oraz że państwa wywozu muszą przestrzegać tych decyzji.
Ocena ta dostarczy informacji na temat tego, czy obecne przepisy nadal spełniają cele rozporządzenia PIC i w jakich przypadkach konieczne mogą być usprawnienia obecnego systemu w celu zwiększenia wydajności i skuteczności.
Inicjatywa ustawodawcza ma na celu wprowadzenie mechanizmu zakazującego produkcji lub wywozu niektórych niebezpiecznych chemikaliów, które są zakazane w UE, aby chronić państwa spoza UE przed ich negatywnym wpływem na zdrowie ludzkie i środowisko. Inicjatywa ta przyczyni się do dalszego dostosowania polityki wewnętrznej i zewnętrznej oraz poprawy międzynarodowej pozycji UE, zwiększając wiarygodność naszych działań. Wypełni zobowiązanie podjęte w ramach unijnej strategii w zakresie chemikaliów na rzecz zrównoważoności.
Celem konsultacji jest uzyskanie opinii różnych zainteresowanych stron i obywateli na temat zobowiązania strategii w zakresie chemikaliów na rzecz zrównoważoności (przyjętej 14 października 2020 r.) do wprowadzenia zakazu produkcji z przeznaczeniem na wywóz niebezpiecznych chemikaliów zakazanych w UE.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE:
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13750-Niebezpieczne-chemikalia-zakaz-produkcji-chemikaliow-zakazanych-w-Unii-Europejskiej-przeznaczonej-na-wywoz_pl
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny skutków.
Kwestionariusz jest dostępny dla organizacji i przedsiębiorstw zarejestrowanych w unijnym rejestrze służącym przejrzystości pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13750-Ensuring-that-hazardous-chemicals-banned-in-the-European-Union-are-not-produced-for-export/public-consultation_pl Źródło: Komisja Europejska