Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa UE (kształcenie i szkolenie) – ocena na podstawie analizy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/817 z dnia 20 maja 2021 r. ustanawiające „Erasmus+”: unijny program na rzecz kształcenia i szkolenia, młodzieży i sportu oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1288/2013 w kontekście dokumentów strategicznych: Europejski obszar edukacji, Plan działania w dziedzinie edukacji cyfrowej na lata 2021–2027, Europejski program na rzecz umiejętności czy Europejski filar praw socjalnych.
Ostateczny termin na przesłanie opinii lub wypełnienie kwestionariusza online udostępnionego przez KE to 8 grudnia 2023 r.
Erasmus+ to unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu w Europie.
Budżet programu na lata 2021–2027 wynosi ponad 26 mld euro, czyli stanowi niemal dwukrotność wysokości budżetu na lata 2014–2020. Dodatkowe 2,2 mld euro pochodzą z unijnych instrumentów współpracy zewnętrznej1. Nowa edycja programu jest odpowiedzią na wezwanie liderów UE do zwiększenia mobilności i wymian, w tym przez znaczne wzmocnienie i rozszerzenie programu Erasmus+ oraz zwiększenie jego włączającego charakteru. W ramach programu promowane są możliwości studiowania, szkolenia się czy pracy za granicą przeznaczone dla młodych ludzi z całej UE, takich jak studenci, uczniowie, uczniowie zawodu, dorośli słuchacze, osoby młode uczestniczące w uczeniu się nieformalnym, pracownicy dydaktyczni czy osoby pracujące z młodzieżą.
Zgodnie z szerszymi zmianami w unijnej polityce w tej dziedzinie priorytety programu Erasmus+ na lata 2021–2027 zostały dostosowane i wzmocnione w czterech obszarach: włączenia i różnorodności w celu dotarcia do osób o mniejszych szansach; transformacji cyfrowej; środowiska i walki ze zmianą klimatu oraz uczestnictwa w życiu demokratycznym, wspólnych wartości i zaangażowania obywatelskiego.
W ramach niniejszej inicjatywy do 31 grudnia 2024 r. przeprowadzona zostanie ocena aktualnego programu Erasmus+ i jego poprzednika. Komisja przeprowadzi:
- ocenę śródokresową programu na lata 2021–2027,
- ocenę końcową programu na lata 2014–2027.
Celem jest ocena, czy Erasmus+ działa zgodnie z założeniami, w tym pod względem włączenia społecznego i uproszczenia.
Celem konsultacji jest zebranie informacji, pozyskanie wiedzy eksperckiej oraz opinii wszystkich zainteresowanych stron w celu wypracowania wyważonego i opartego na dowodach osądu o tym, na ile dobrze funkcjonuje przedmiotowy program.
Zgodnie z rozporządzeniem ustanawiającym „Erasmus+” w ramach ewaluacji programu ocenia się ogólną skuteczność i wykonanie programu, w tym również w odniesieniu do nowych inicjatyw, oraz realizację środków na rzecz włączenia i uproszczenia. Nowa ewaluacja śródokresowa umożliwi uwzględnienie efektu wprowadzonych usprawnień oraz zapewnienie skoordynowanych zaleceń dotyczących kontynuacji programu.
W ramach ewaluacji brane będą również pod uwagę wnioski płynące z nieprzewidzianych wydarzeń takich jak pandemia COVID-19 czy rosyjska inwazja na Ukrainę. Oceniona zostanie również ewentualna potrzeba uzupełnienia rozporządzenia o pewne dodatkowe wewnętrzne mechanizmy na rzecz sprawności i elastyczności.
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny.
Kwestionariusz jest dostępny dla organizacji i przedsiębiorstw zarejestrowanych w unijnym rejestrze służącym przejrzystości pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13454-Ocena-srodokresowa-programu-Erasmus%2B-na-lata-2021-2027-i-ocena-koncowa-programu-Erasmus%2B-na-lata-2014-2020/public-consultation_pl
Źródło: Komisja Europejska