20
grudzień
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa energetycznego w UE (OZE, recykling) – zgodnie z założeniami Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych oraz Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/996 z dnia 14 czerwca 2022 r. w sprawie zasad weryfikacji kryteriów zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych oraz kryteriów niskiego ryzyka spowodowania pośredniej zmiany użytkowania gruntów – projekt rozporządzenia delegowanego w sprawie uzupełnienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 poprzez dalsze rozszerzenie zakresu danych, które mają być uwzględniane w bazie danych Unii, tak aby obejmowały one odpowiednie dane z punktu produkcji lub gromadzenia surowca wykorzystywanego do produkcji paliwa.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 7 listopada 2024 r.
Dyrektywa w sprawie odnawialnych źródeł energii promuje wykorzystanie energii odnawialnej przez państwa członkowskie, dążąc do zbiorowego osiągnięcia udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w Unii w 2030 r. wynoszącego co najmniej 42,5 % i dążąc do zwiększenia tego udziału do 45 %.
Aby zapewnić, że tylko zrównoważone i certyfikowane partie paliw odnawialnych ciekłych i gazowych oraz paliw węglowych pochodzących z recyklingu są liczone w celu osiągnięcia tych celów, Komisja jest zobowiązana do wdrożenia narzędzia, „bazy danych Unii”, w celu zapewnienia przejrzystości i identyfikowalności partii takich paliw w łańcuchach dostaw. Zminimalizuje to ryzyko nieprawidłowości i podwójnego liczenia tych samych jednostek energii.
Minimalne wymogi prawne określone w art. 31a ust. 2 dyrektywy dotyczące zakresu identyfikowalności unijnej bazy danych mają obejmować transakcje dokonywane przez odpowiednie podmioty gospodarcze oraz cechy zrównoważonego rozwoju paliw będących przedmiotem tych transakcji, w tym emisje gazów cieplarnianych w całym cyklu ich życia, począwszy od miejsca ich produkcji do momentu wprowadzenia do obrotu w Unii.
Aby na potrzeby osiągnięcia celów UE w zakresie dekarbonizacji liczone były wyłącznie ilości zrównoważonych paliw odnawialnych i pochodzących z recyklingu paliw węglowych, a także aby uniknąć ryzyka podwójnego liczenia jednostek energii w przypadku tych paliw, Komisja stworzyła narzędzie na potrzeby identyfikowalności – „unijną bazę danych” (UDB).
Aby poprawić identyfikowalność, w zmienionej dyrektywie w sprawie odnawialnych źródeł energii upoważniono Komisję do rozszerzenia zakresu danych w UDB o dane z punktu produkcji/zbierania surowców wykorzystywanych do produkcji biopaliw.
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy
20
grudzień
18
grudzień