Papiery wartościowe i rynki – przegląd ram sekurytyzacji

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa finansowego w UE (usługi bankowe i finansowe)  – zgodnie z założeniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych w kontekście Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/1851 z dnia 28 maja 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2402 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących jednorodności ekspozycji bazowych w ramach sekurytyzacji.

Ostateczny termin na przesłanie opinii to 26 marca 2025 r.

Wzmocnienie unijnych ram sekurytyzacji jest jedną z kluczowych inicjatyw w ramach unii oszczędności i inwestycji. Sekurytyzacja to proces, który umożliwia emitentowi łączenie ryzyka związanego z aktywami sekurytyzowanymi (takimi jak ekspozycje z tytułu kredytów hipotecznych oraz umów leasingu/faktoringu, ekspozycje z tytułu kart kredytowych), podział ryzyka na transze o różnych profilach ryzyka i przeniesienie go do szerszego systemu finansowego. Z jednej strony sekurytyzacja może służyć jako narzędzie zarówno finansowania, jak i zarządzania ryzykiem kredytowym i bilansem, odciążając bilanse instytucji finansowych, tak aby instytucje te mogły udzielać więcej kredytów i przyczyniać się do pogłębienia unijnych rynków kapitałowych; z drugiej zaś strony może ona zapewnić inwestorom dostęp do szerszej gamy aktywów, które w przeciwnym razie mogłyby być niedostępne, a tym samym umożliwić im dywersyfikację ich portfeli. Wspieranie opartego na zdrowych zasadach rynku sekurytyzacji w UE ma zasadnicze znaczenie dla zaspokojenia przyszłych potrzeb inwestycyjnych w zakresie priorytetów strategicznych (takich jak transformacja ekologiczna i cyfrowa), osiągnięcia większej dywersyfikacji ryzyka i podziału ryzyka w systemie finansowym oraz zwiększenia produktywności, konkurencyjności i odporności gospodarki UE.

W oświadczeniach politycznych podkreślono potrzebę zastosowania środków w celu usunięcia barier dla emisji i inwestycji na unijnym rynku sekurytyzacji (oświadczenie Rady Prezesów EBC z 7 marca 2024 r., oświadczenie Eurogrupy z 11 marca 2024 r., konkluzje Rady Europejskiej z 18 kwietnia 2024 r. i konkluzje Rady Europejskiej z czerwca 2024 r., a także sprawozdania Enrica Letty i Maria Draghiego). Zamiar przyspieszenia prac nad wszystkimi środkami planowanymi w ramach europejskiej unii oszczędności i inwestycji, w tym w zakresie sekurytyzacji, potwierdzono w wytycznych politycznych przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen z lipca 2024 r. Ożywienie wykorzystania sekurytyzacji jest również jednym z zadań zawartych w piśmie określającym zadania komisarz Albuquerque.

Inicjatywa ma na celu przeprowadzenie całościowego przeglądu ram sekurytyzacji, w tym elementów innych niż ostrożnościowe (takich jak przejrzystość, należyta staranność itp.) oraz wymogów ostrożnościowych (zarówno dla banków, jak i ubezpieczycieli).

Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14423-Papiery-wartosciowe-i-rynki-przeglad-ram-sekurytyzacji_pl

Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl

W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny skutków.

Źródło: Komisja Europejska