Pompy ciepła – plan działania na rzecz przyspieszenia wprowadzania na rynek w całej UE

Komisja Europejska prowadzi konsultacje prawa energetycznego w UE (pompy ciepła) – na podstawie nowelizacji przepisów dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), nowelizacji dyrektywy w sprawie energii odnawialnej (RED) oraz wniosku w sprawie rewizji dyrektywy o efektywności energetycznej (EED), które wchodzą w skład pakietu „Gotowi na 55”, analizy sprawozdania KE: Postępy w dziedzinie konkurencyjności w zakresie czystych technologii energetycznych oraz art. 194 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) . Ostateczny termin na przesłanie opinii lub wypełnienie kwestionariusza online udostępnionego przez KE to 30 sierpnia 2023 r.

Wprowadzenie pomp ciepła ma kluczowe znaczenie dla przejścia na czystą energię i osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla zgodnie z celami określonymi w Europejskim Zielonym Ładzie. Wszystkie scenariusze strategiczne stanowiące podstawę dla wniosków ustawodawczych związanych z pakietem „Gotowi na 55” obejmują znaczne upowszechnienie pomp ciepła we wszystkich sektorach, w szczególności w odniesieniu do budynków. Aby osiągnąć cele na 2030 r. i zapewnić niezbędną szybką dekarbonizację w przypadku energii cieplnej, należy jak najszybciej zaprzestać instalowania kotłów w nowych budynkach, a także zastąpić kotły na paliwa kopalne nowymi kotłami. W planie działania na rzecz przyspieszenia wprowadzania na rynek pomp ciepła określono cztery kierunki działania:
  • partnerstwo między Komisją, państwami UE i sektorem (w tym badania naukowe i innowacje)
  • komunikacja ze wszystkimi grupami interesu oraz partnerstwo na rzecz umiejętności w zakresie wprowadzania pomp ciepła
  • prawodawstwo (ekoprojekt i etykietowanie energetyczne)
  • dostępne finansowanie.
Zachodzi pilna konieczność przejścia na odnawialne i efektywne technologie ogrzewania i chłodzenia w budynkach, przemyśle i sieciach. Komisja Europejska wskazuje w swoim sprawozdaniu w sprawie konkurencyjności czystych technologii energetycznych, że należy przyspieszyć wprowadzanie wszystkich rodzajów pomp ciepła: począwszy od tych, które są przeznaczone dla domów jednorodzinnych, dużych budynków wielomieszkaniowych, budynków usługowych i sieci ciepłowniczych, aż po wysokotemperaturowe pompy ciepła do zastosowań przemysłowych. W planie przemysłowym Zielonego Ładu wskazano pompy ciepła jako jedną z kluczowych technologii umożliwiających osiągnięcie unijnych celów neutralności klimatycznej w ramach aktu w sprawie  przemysłu neutralnego emisyjnie mającego wspierać produkcję przemysłową. Celem inicjatywy jest: (i) rozwiązanie problemu powolnych postępów w dekarbonizacji systemu energetycznego; (ii) zapewnienie ram dla procesu przejścia na efektywne i oparte na odnawialnych źródłach energii procesy ogrzewania i chłodzenia w budynkach, przemyśle i sieciach; oraz (iii) wspieranie konkurencyjności unijnego przemysłu czystej energii. Komisja podsumuje, przeanalizuje i wykorzysta poglądy, stanowiska i pomysły zainteresowanych stron na temat barier w procesie wprowadzania pomp ciepła w celu osiągnięcia wspólnego rozumienia odpowiedniej odpowiedzi politycznej.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE:
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13771-Pompy-ciep%C5%82a-plan-dzia%C5%82ania-na-rzecz-przyspieszenia-wprowadzania-na-rynek-w-ca%C5%82ej-UE_pl
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag .
Kwestionariusz jest dostępny dla organizacji i przedsiębiorstw zarejestrowanych w unijnym rejestrze służącym przejrzystości pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13771-Pompy-ciep%C5%82a-plan-dzia%C5%82ania-na-rzecz-przyspieszenia-wprowadzania-na-rynek-w-ca%C5%82ej-UE/public-consultation_pl Źródło: Komisja Europejska