Program „Cyfrowa Europa” – ocena śródokresowa

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego w UE (gospodarka cyfrowa i społeczeństwo cyfrowe) – na podstawie analizy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) (UE) 2021/694 z dnia 29 kwietnia 2021 r. ustanawiającego program „Cyfrowa Europa” oraz opinii platformy ds. dostosowania się do wymogów przyszłości.

Ostateczny termin na przesłanie opinii lub wypełnienie kwestionariusza online udostępnionego przez KE to 20 września 2024 r.

Program „Cyfrowa Europa”, ustanowiony w 2021 r. rozporządzeniem (UE) 2021/694 w sprawie programu „Cyfrowa Europa”, jest nowym unijnym programem finansowania ukierunkowanym na przybliżenie technologii cyfrowych przedsiębiorstwom, obywatelom i administracji publicznej. Zapewnia on finansowanie strategiczne w celu sprostania wyzwaniom w dziedzinie technologii i infrastruktury cyfrowej, wspierając projekty w sześciu kluczowych obszarach zdolności:

  • Obliczenia wielkiej skali. Obejmuje to wykorzystanie światowej klasy eksaskalowych, ponadeksaskalowych zdolności w zakresie obliczeń superkomputerowych i obliczeń kwantowych w celu zapewnienia jak najszerszego dostępu do tych zdolności i ich wykorzystania.
  • Sztuczna inteligencja. Działania te koncentrują się na wdrożeniu ogólnounijnych wspólnych europejskich przestrzeni danych opartych na sfederowanej infrastrukturze chmury obliczeniowej i promowaniu testowania i przyjmowania technologii sztucznej inteligencji za pomocą europejskiej platformy sztucznej inteligencji oraz światowej klasy ośrodków testowo doświadczalnych.
  • Cyberbezpieczeństwo i zaufanie. Celem jest: (i) stworzenie zaawansowanych zdolności w zakresie cyberbezpieczeństwa (sprzęt, narzędzia i infrastruktura danych), w tym infrastruktury bezpiecznej komunikacji kwantowej dla Europy; (ii) promowanie wymiany najlepszych praktyk; oraz (iii) zapewnienie powszechnego wdrożenia najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa w całej gospodarce europejskiej.
  • Zaawansowane umiejętności cyfrowe. Celem jest zwiększenie doskonałości akademickiej poprzez zwiększenie oferty kształcenia i szkolenia w zakresie kluczowych technologii cyfrowych, takich jak obliczenia wielkiej skali, cyberbezpieczeństwo i sztuczna inteligencja. Szkolenia w tych dziedzinach będą realizowane poprzez współpracę między instytucjami szkolnictwa wyższego, światowej klasy ośrodkami badawczymi i innowacyjnymi przedsiębiorstwami.
  • Przyjęcie i optymalne wykorzystanie kluczowych technologii cyfrowych. Obejmuje to: (i) wdrożenie sieci europejskich centrów innowacji cyfrowych wspierających transformację cyfrową europejskich organizacji publicznych i prywatnych; (ii) podejmowanie kluczowych wyzwań społecznych (np. środowisko i zmiana klimatu) poprzez wdrożenie projektów o dużym wpływie oraz wzmocnienie europejskich zdolności w zakresie łańcucha bloków; (iii) transformacja cyfrowa administracji publicznej i usług publicznych za pomocą rozwiązań interoperacyjnych; (iv) promowanie inkluzywnej i godnej zaufania przestrzeni cyfrowej.
  • Półprzewodniki. Nacisk kładzie się na promowanie wiodącej pozycji Europy w dziedzinie technologii półprzewodnikowej i zastosowań półprzewodników poprzez: (i) tworzenie zaawansowanych zdolności w zakresie projektowania na potrzeby zintegrowanych technologii półprzewodnikowych; (ii) wzmocnienie istniejących i rozwijanie nowych zaawansowanych linii pilotażowych w całej UE, aby umożliwić rozwój i wdrażanie technologii półprzewodnikowych nowej generacji; (iii) budowanie zaawansowanych zdolności technologicznych oraz możliwości w zakresie inżynierii w celu przyspieszenia rozwoju najnowocześniejszych czipów kwantowych i powiązanych technologii półprzewodnikowych; (iv) utworzenie sieci centrów kompetencji w całej Europie; oraz (v) podejmowanie działań mających na celu ułatwienie dostępu do finansowania dłużnego i kapitału własnego.

Program „Cyfrowa Europa” ma za zadanie przybliżyć technologie cyfrowe biznesowi, obywatelom i administracji publicznej.

W ramach tej oceny śródokresowej zbadane zostanie, czy – 4 lata po rozpoczęciu wdrażania – unijny program finansowania funkcjonuje zgodnie z założeniami.

Konsultacje z zainteresowanymi stronami mają na celu zebranie opinii odpowiednich grup zainteresowanych stron na temat skuteczności, efektywności, adekwatności, spójności i unijnej wartości dodanej programu „Cyfrowa Europa”.

Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE:
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13880-Program-Cyfrowa-Europa-ocena-srodokresowa_pl
 
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl

W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny.

Kwestionariusz jest dostępny dla organizacji i przedsiębiorstw zarejestrowanych w unijnym rejestrze służącym przejrzystości pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13880-Program-Cyfrowa-Europa-ocena-srodokresowa/public-consultation_pl

Źródło: Komisja Europejska