01
lipiec
Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź
Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu informacji wykazywanych w sprawozdaniach finansowych i skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych wymaganych w prospekcie dla emitentów z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dla których właściwe są polskie zasady rachunkowości (numer z wykazu 991).
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12398253/katalog/13131242#13131242
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 6 czerwca 2025 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Celem projektu rozporządzenia jest dostosowanie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 października 2020 r. w sprawie zakresu informacji wykazywanych w sprawozdaniach finansowych i skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych wymaganych w prospekcie dla emitentów z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dla których właściwe są polskie zasady rachunkowości (Dz. U. poz. 2000) do zmian w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120, z późn. zm.) wprowadzonych ustawą z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1863), które wprowadziły nową definicję przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów.
W odniesieniu do jednostek określonych w art. 3 pkt 30a lit. a ustawy o rachunkowości przez przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów rozumie się przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów, z uwzględnieniem dotacji, opustów, rabatów i innych zwiększeń lub zmniejszeń, bez podatku od towarów i usług oraz innych podatków bezpośrednio związanych z obrotem. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały stanowią rzeczowe aktywa obrotowe, które jednostka nabywa w celu zużycia na własne potrzeby. Oznacza to, że materiały są przeznaczone do wykorzystania w procesach wewnętrznych przedsiębiorstwa, np. w produkcji, świadczeniu usług lub funkcjonowaniu administracyjnym, a nie do dalszej odsprzedaży klientom. Zatem sprzedaż materiałów nie stanowi elementu przychodów z podstawowej działalności operacyjnej. Z uwagi na usunięcie z kategorii przychodów netto ze sprzedaży przychodów ze sprzedaży materiałów, konieczna jest korekta w tym zakresie i skreślenie w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w części rachunku zysków i strat/skonsolidowanym rachunku zysków i strat oraz w nocie 28 – do poz. I.2. (wariant kalkulacyjny) / poz. 1.4. (wariant porównawczy) – wyrazów „i materiałów”.
Z wyrazami szacunku
Najnowsze wpisy
01
lipiec