21
listopad
Szanowni Państwo Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź
Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie monitorowania podziemnego bezzbiornikowego magazynu substancji (numer z wykazu 1176).
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12388452/katalog/13076044#13076044
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 4 września 2024 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w formie tabeli uwag przesyłanej w załączeniu, w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Podstawowym problemem jest brak wystarczających, kompleksowych i jednolitych informacji o wpływie podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji na środowisko.
Ustawa z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2029) wprowadziła do ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2023 r. poz. 633, z późn. zm.), nowy art. 32a, który w ust. 4 zawiera upoważnienie ustawowe do wydania przez ministra właściwego do spraw środowiska rozporządzenia określającego zakres, sposób i częstotliwość monitorowania podziemnego bezzbiornikowego magazynu substancji oraz format i tryb przekazywania państwowej służbie geologicznej wyników tego monitorowania.
Do czasu wejścia w życie w dniu 28 października 2023 r. ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innychustawP.g.g. nie zawierała żadnych regulacji określających zakres i sposób monitorowania podziemnych bezzbiornikowych magazynów substancji, podczas gdy na przykład w odniesieniu do działalności polegającej na podziemnym składowaniu odpadów ustawa przewidywała nie tylko możliwość określenia takich obowiązków w koncesji, ale również w art. 125 ust. 7 nałożyła na ministra właściwego do spraw środowiska obowiązek wydania stosownego aktu wykonawczego regulującego między innymi monitoring tych składowisk (vide: rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 grudnia 2011 r. w sprawie podziemnych składowisk odpadów (Dz. U. z 2011 r. Nr 298 poz. 1771).
Dotychczas zakres i metody monitorowania podziemnych bezzbiornikowych magazynów substancji były określane w dokumentacjach hydrogeologicznej i geologiczno-inżynierskiej, związanych z zamierzonym podziemnym bezzbiornikowym magazynowaniem substancji, a następnie w koncesji na podziemne bezzbiornikowe magazynowanie substancji, w niejednolity i dalece niewystarczający sposób. Zakres ograniczał się najczęściej do monitorowania wpływu działalności na środowisko gruntowo-wodne i obejmował głównie ogólne badania geochemiczne, bez precyzyjnego wskazywania ich zakresu. Uzyskane w wyniku tego ograniczonego monitorowania dane miały charakter wycinkowy i nie dostarczały organowi koncesyjnemu wystarczających i kompleksowych informacji o wpływie tej działalności na środowisko.
Projektowana regulacja określi zakres, sposób i częstotliwość monitorowania podziemnych bezzbiornikowych magazynów substancji, a także format i tryb przekazywania wyników tej obserwacji państwowej służbie geologicznej, która będzie gromadziła i przetwarzała te informacje, a następnie sporządzała analizy dla organu koncesyjnego, zgodnie z art. 162 ust. 1 pkt 10c oraz art. 162 ust. 1a ustawy P.g.g.
Regulacja obejmuje również monitorowanie substancji, które nigdy wcześniej nie były magazynowane w podziemnych bezzbiornikowych magazynach w Polsce.
Projektodawca oczekuje, że wprowadzona regulacja przyczyni się do bezpieczniejszego prowadzenia działalności w zakresie podziemnego bezzbiornikowego magazynowania, bez względu na rodzaj magazynowanej substancji, z korzyścią dla środowiska i bezpieczeństwa powszechnego.
Z wyrazami szacunku
Najnowsze wpisy
19
listopad