12
czerwiec
Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź
Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu i częstotliwości aktualizacji informacji o środowisku (numer z wykazu 1252).
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12398351/katalog/13131916#13131916
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 3 czerwca 2025 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu i częstotliwości aktualizacji informacji o środowisku stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego, określonego w art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r. poz. 1112, 1881 i 1940), zwanej dalej „ustawą OOŚ”. Zgodnie z art. 24 ust. 5 tej ustawy minister właściwy do spraw klimatu, określi, w drodze rozporządzenia:
1) sposób udostępniania informacji;
2) minimalny zakres udostępnianych informacji;
3) formę udostępniania informacji;
4) częstotliwość aktualizacji udostępnianych informacji;
biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia dostępu do informacji, o których mowa w ust. 1.
Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz.1260) dotychczasowe przepisy wydane na podstawie art. 24 ust. 5 ustawy OOŚ pozostają w mocy do 29 czerwca 2025 r. Stąd zachodzi konieczność wydania nowego rozporządzeni.
Projekt rozporządzenia dostosowuje przepisy do znowelizowanych przepisów ustawy OOŚ oraz ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U z 2024 r. poz. 54, poz. 834, 1089, 1222, 1847, 1853, 1881, 1914, 1940 i 1946), zwanej dalej „ustawą Poś”, a także do bieżącej praktyki i możliwości udostępniania danych i informacji.
Przepis § 2 określa formę udostępnienia informacji wskazanych w art. 24 ust. 1 ustawy OOŚ w postaci elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego w rozumieniu ustawy z dnia z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 1557 i 1717).
Przepis § 3 odsyła do załącznika nr 1 do rozporządzenia, w którym został określony minimalny zakres udostępnianych informacji.
Przepis § 5 ust. 1 określa częstotliwość aktualizacji raz w miesiącu informacji, o których mowa w art. 24 ust. 1 pkt 1 lit. c – l ustawy OOŚ, dotyczących:
1) programów ochrony powietrza, o których mowa w art. 91 ust. 3 i 5 ustawy Poś;
2) planów działań krótkoterminowych, o których mowa w art. 92 ust. 1 ustawy Poś;
3) terenów, o których mowa w art. 110a ust. 1 ustawy Poś;
4) strategicznych map hałasu, o których mowa w art. 118 ust. 1 ustawy Poś;
5) terenów, o których mowa w art. 118 ust. 7 pkt 3 ustawy Poś;
6) programów ochrony środowiska przed hałasem, o których mowa w art. 119a ust. 1 ustawy Poś;
7) wyników badań, o których mowa w art. 123 ust. 2 ustawy Poś;
8) terenów, o których mowa w art. 124 ustawy Poś;
9) wyników pomiarów, o których mowa w art. 175 ust. 1–3 ustawy Poś.
Przepis § 5 ust. 2 określa częstotliwość aktualizacji informacji dotyczących klasyfikacji stref, o której mowa w art. 88 ust. 2 i art. 89 ust. 1 ustawy Poś.
Przepis § 5 ust. 3 odsyła do załącznika nr 2 określającego częstotliwości aktualizacji udostępniania danych i informacji o jakości powietrza.
Przepis § 5 ust.4 został dostosowany do obowiązującego brzmienia art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy OOŚ, który odwołuje się do Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO), a nie wojewódzkich baz danych. Dane w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami są aktualizowane w przypadku:
1) danych, o których mowa w art. 79 ust. 2 pkt 1-4, pkt 5, z wyłączeniem danych o wytwórcach odpadów, pkt 6 i 7, pkt 10 i 16 – z częstotliwością raz na rok, a w przypadku korekt sprawozdań – na bieżąco;
2) danych, o których mowa w art. 79 ust. 2 pkt 13-15 – na bieżąco.
Przepis § 5 ust. 5 określa częstotliwość aktualizacji informacji dotyczących wyników monitoringu wód powierzchniowych i podziemnych. Częstotliwość ta jest zgodna z:
1) rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 czerwca 2021 r. w sprawie klasyfikacji stanu ekologicznego, potencjału ekologicznego i stanu chemicznego oraz sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych, a także środowiskowych norm jakości dla substancji priorytetowych, wydanym na podstawie art. 53 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne; na mocy tego rozporządzenia klasyfikacji elementów
fizykochemicznych, biologicznych i hydromorfologicznych oraz klasyfikacji wskaźników stanu chemicznego jednolitych części wód powierzchniowych dokonuje się co 1 rok, zaś klasyfikacji stanu ekologicznego, potencjału ekologicznego i stanu chemicznego jednolitych części wód powierzchniowych oraz oceny stanu jednolitych części wód powierzchniowych dokonuje się nie rzadziej niż raz na 3 lata;
2) rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 11 października 2019 r. w sprawie kryteriów i sposobu oceny stanu jednolitych części wód podziemnych, wydanym na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne; na mocy tego rozporządzenia oceny stanu jednolitych części wód
podziemnych dokonuje się przynajmniej raz na 6 lat.
W stosunku do dotychczasowego stanu prawnego w załączniku nr 1 zaktualizowano zakres udostępnianych informacji dotyczących: jakości gleby lub ziemi, ochrony przed hałasem, ochrony przed polami elektromagnetycznymi, produktów, opakowań i gospodarki odpadami, zgromadzonych w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, wyników monitoringu wód powierzchniowych oraz wód podziemnych, dostosowując do obowiązujących przepisów.
W pkt 1 załącznika określono minimalny zakres udostępnianych informacji dotyczących jakości powietrza obejmujący:
1) wykazy stref, uzyskany w wyniku klasyfikacji prowadzonej odrębnie dla każdej substancji;
2) wyniki pomiarów poziomu substancji w powietrzu;
3) programy ochrony powietrza, o których mowa w art. 91 ust. 3 i 5 ustawy Poś;
4) wykaz obszarów, na których występują ograniczenia wynikające z planu działań krótkoterminowych, o którym mowa w art. 92 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. — Prawo ochrony środowiska
W pkt 2 załącznika określono minimalny zakres udostępnianych informacji dotyczących jakości gleby lub ziemi obejmujący rejestr terenów zagrożonych ruchami masowymi.
W pkt 3 załącznika określono minimalny zakres udostępnianych informacji dotyczących ochrony przed hałasem.
W pkt 4 określono minimalny zakres udostępnianych informacji dotyczących ochrony przed polami elektromagnetycznymi.
W pkt 5 tego załącznika określono minimalny zakres udostępnianych informacji dotyczących produktów, opakowań i gospodarki odpadami, zgromadzonych w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, poprzez odesłanie do art. 79 ust. 2 pkt 1-4, 6, 7, 10, 13-16 ustawy o odpadach. Mając na uwadze brzmienie przepisu art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy OOŚ: „Informacje dotyczące produktów, opakowań i gospodarki odpadami, zgromadzone w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, o której mowa w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, niezawierające danych jednostkowych, są udostępniane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych, w szczególności przy wykorzystaniu elektronicznych baz danych.”, projektodawca w odniesieniu do art. 79 ust. 2 pkt 5 ustawy o odpadach wyłączył informacje o wytwórcach odpadów.
W pkt 6 i 7 tego załącznika określono minimalny zakres udostępnianych informacji dotyczących wyników monitoringu wód powierzchniowych i wód podziemnych, obejmujący:
1) wyniki klasyfikacji elementów fizykochemicznych, biologicznych i hydromorfologicznych oraz klasyfikacji wskaźników stanu chemicznego jednolitych części wód powierzchniowych;
2) wyniki klasyfikacji stanu ekologicznego, potencjału ekologicznego i stanu chemicznego jednolitych części wód powierzchniowych oraz oceny stanu jednolitych części wód powierzchniowych;
3) wyniki klasyfikacji jakości wód podziemnych w punktach pomiarowych;
4) wyniki oceny stanu jednolitych części wód podziemnych.
Załącznik nr 2 określa częstotliwość aktualizacji udostępniania wyników pomiarów i ocen poziomów substancji w powietrzu z uwzględnieniem metod pomiarowych oraz czasu uśredniania.
W stosunku do poprzedniego stanu prawnego dostosowano treść objaśnień do wymagań rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie systemu informatycznego Inspekcji Ochrony Środowiska „Ekoinfonet” (Dz. U. poz. 2386). Wynika to też z potrzeby bieżącego informowania o wystąpieniu przekroczenia wartości poziomu określonego w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. z 2021 r. poz. 845) oraz z konieczności szybkiego informowania o przekroczeniu poziomu informowania i poziomów alarmowych dla zanieczyszczeń gazowych (poziomy te zostały określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. z 2021 r. poz. 845) jako średnie jednogodzinne)).
Należy wskazać, że nie ma możliwości podjęcia alternatywnych w stosunku do interwencji legislacyjnej środków
umożliwiających osiągnięcie zamierzonego celu.
Z wyrazami szacunku
Najnowsze wpisy