Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wskaźnika emisji gazów cieplarnianych dla energii elektrycznej w 2025 roku

Szanowni Państwo

Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź

Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wskaźnika emisji gazów cieplarnianych dla energii elektrycznej w 2025 roku (numer z wykazu 1217).

Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12388605/katalog/13076738#13076738

Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 28 sierpnia 2024 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w formie tabeli uwag przesyłanej w załączeniu, w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.

Wskaźnik emisji gazów cieplarnianych dla energii elektrycznej określony w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 26 października 2023 roku w sprawie wskaźnika emisji gazów cieplarnianych dla energii elektrycznej w 2024 r. (Dz. U. poz. 2370) jest aktualny jedynie w 2024 r.  Przedmiotowe rozporządzenie traci moc z dniem 31 grudnia 2024 r., więc konieczne jest określenie nowego wskaźnika na 2025 roku.

Projektowane rozporządzenie stanowi wypełnienie delegacji ustawowej zawartej w art. 30ha ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (zwanej dalej „ustawą”), zgodnie z którą minister właściwy do spraw klimatu określa do dnia 31 grudnia każdego roku, w drodze rozporządzenia, przy uwzględnieniu danych zgromadzonych przez Krajowy ośrodek bilansowania i zarządzania emisjami w Krajowej bazie o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji, prowadzonej na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. z 2022 r. poz. 673), a także innych dostępnych danych naukowych, wskaźnik emisji gazów cieplarnianych dla energii elektrycznej na następny rok kalendarzowy.

Rekomendowanym rozwiązaniem jest wydanie rozporządzenia, w którym określony zostanie wskaźnik emisji gazów cieplarnianych dla energii elektrycznej na 2025 roku.

Z uwagi na zmianę struktury surowców wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej w kolejnych latach (wzrost udziału energii z odnawialnych źródeł energii) ustawa zakłada coroczne aktualizowanie tego wskaźnika. Oczekiwanym efektem corocznej aktualizacji wskaźnika będzie coraz większa atrakcyjność energii elektrycznej zużytej w transporcie samochodowym w realizacji Narodowego Celu Redukcyjnego (zwanego dalej „NCR”). Zgodnie z przewidywaniami wskaźnik na 2025 r. (171,3,9 gCO2eq/MJ) jest niższy niż w 2024 r. (178,9 gCO2eq/MJ).

W oparciu o wytyczne zawarte w dyrektywie Rady UE 2015/652 z dnia 20 kwietnia 2015 r. ustanawiającej metody obliczania i wymogi w zakresie sprawozdawczości zgodnie z dyrektywą 98/70/WE Parlamentu Europejskiego i Rady odnosząca się do jakości benzyny i olejów napędowych oraz w oparciu o przyjęte standardy europejskie określające metodykę obliczania emisyjności w cyklu życia paliw, sporządzona została metodyka obliczania emisyjności energii elektrycznej na potrzeby rozliczenia realizacji NCR.

Podstawą do wyliczenia wskaźnika emisji gazów cieplarnianych dla energii elektrycznej w niniejszym projekcie rozporządzenia jest metodyka określona w wykonanym w 2021 roku na zamówienie Ministerstwa Klimatu i Środowiska raporcie „Wyznaczenie wskaźnika emisji gazów cieplarnianych (gCO2eq/MJ) w przeliczeniu na jednostkę energii w cyklu życia energii elektrycznej”  przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.

Osiągnięcie celu projektu nie jest możliwe za pomocą innych środków niż wydanie rozporządzenia.

Z wyrazami szacunku