Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wykonania obowiązku mocowego, jego rozliczania i demonstrowania oraz zawierania transakcji na rynku wtórnym

Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wykonania obowiązku mocowego, jego rozliczania i demonstrowania oraz zawierania transakcji na rynku wtórnym (numer z wykazu 1197).

Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem, Oceną Skutków Regulacji oraz Tabelą uwag dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12387150/katalog/13069908#13069908

Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 18 lipca 2024 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w formie tabeli uwag (przesłanej w załączeniu) w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.

Projektowane rozporządzenie stanowi wypełnienie delegacji zawartej w przepisie art. 68 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy (Dz. U. z 2023 r., poz. 2131) oraz jest związane z  wejściem w życie ustawy z dnia 23 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 r. poz. 1505), z której art. 16 pkt 1 stanowi, że dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 68 ustawy zachowują moc do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych, jednak nie dłużej niż 36 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji.

Zgodnie z upoważnieniem ustawowym, rozporządzenie określa szczegółowe warunki i sposób wykonania obowiązku mocowego, jego rozliczania i demonstrowania oraz szczegółowe warunki zawierania transakcji na rynku wtórnym, biorąc pod uwagę równoprawne i niedyskryminacyjne traktowanie dostawców mocy, stosowanie poziomu zachęt i kar zapewniających wykonanie obowiązków mocowych, bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do odbiorców końcowych oraz sprawne przeprowadzanie transakcji, a także ograniczenie możliwości manipulacji i nadużywania pozycji rynkowej przez dostawców mocy.

Rozporządzenie określa:

  1. standard bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej do odbiorców końcowych,
  2. procedurę ogłaszania okresu przywołania na rynku mocy oraz przypadki, w których operator może nie ogłaszać okresu,
  3. dni i godziny, w których może wystąpić okres przywołania na rynku mocy,
  4. sposób wyznaczania wielkości mocy dostarczonej w wyniku czasowego ograniczenia mocy pobieranej z sieci elektroenergetycznej przez jednostki rynku mocy redukcji zapotrzebowania,
  5. sposób dokonania demonstracji,
  6. wymagania w zakresie rynku wtórnego,
  7. sposób obliczenia jednostkowej stawki kary za niewykonanie obowiązku mocowego.

Wejście w życie nowelizacji ustawy wymaga dostosowania krajowego standardu bezpieczeństwa do art. 25 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej