20
styczeń
Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów wniosków o wypłatę wyrównania i wzoru wniosku o rozliczenie wyrównania (numer z wykazu 1211).
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem, Oceną Skutków Regulacji, załącznikami 1 i 2 oraz Tabelą uwag dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12387351/katalog/13070851#13070851
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 23 lipca 2024 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w formie tabeli uwag (przesłanej w załączeniu) w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Zmiany ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, zwanej dalej „ustawą”, dokonane ustawą z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego (Dz. U. poz. 859), implikują dodanie załącznika nr 1a i zmianę załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 marca 2023 r. w sprawie wzorów wniosków o wypłatę wyrównania i wzoru wniosku o rozliczenie wyrównań (Dz. U. poz. 2623 oraz z 2024 r. poz. 523), regulującego wzory wniosków.
Wskazana nowelizacja ustawy zakłada przedłużenie funkcjonowania mechanizmu maksymalnej ceny dostawy ciepła do dnia 30 czerwca 2025 r., co stanowi kolejne przedłużenie rozwiązania już zastosowanego w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw oraz w ustawie z dnia 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. W odróżnieniu do obowiązujących przepisów, które przewidują obliczenie maksymalnej ceny dostawy ciepła z uwzględnieniem 40% wzrostu cen i stawek opłat w stosunku do stosowanych w dniu 30 września 2022 r., zgodnie z wprowadzoną zmianą, przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży ciepła oblicza i wprowadza do stosowania w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi maksymalną cenę dostawy ciepła dla danego systemu ciepłowniczego z uwzględnieniem cen i stawek opłat w każdej grupie taryfowej, powiększonych w stosunku do cen i stawek opłat stosowanych na dzień 30 września 2022 r. odpowiednio o:
W związku z tym wprowadzono do ustawy nowy art. 3b.
Powyższa zmiana wymusiła konieczność dodania nowej regulacji w zakresie ubiegania się przez przedsiębiorstwa energetyczne o wyrównanie. Treść nowego art. 12aa jest zbliżona do regulacji zawartej w art. 12a. Na podstawie wskazanej nowelizacji ustawy, począwszy od 1 lipca 2024 r. przedsiębiorstwo energetyczne składa do podmiotu wypłacającego wniosek o wypłatę wyrównania na podstawie art. 12aa ust. 1 oraz wniosek o rozliczenie wyrównania na podstawie zmienionego art. 12b.
Projekt rozporządzenia wprowadza nowe wzory wniosków uwzględniających w treści wskazane zmiany.
Najnowsze wpisy
20
styczeń
20
styczeń