21
listopad
Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź
Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (numer z wykazu 43).
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12390550/katalog/13087864#13087864
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 23 października 2024 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym
i elektronicznym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1513, z późn. zm.) wdraża w zakresie swojej regulacji do krajowego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/65/UE z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie ograniczenia stosowania niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, zwaną dalej „dyrektywą RoHS II”.
Nowelizacja niniejszego rozporządzenia związana jest z koniecznością transpozycji do krajowego porządku prawnego dyrektywy delegowanej Komisji (UE) 2024/1416 z dnia 13 marca 2024 r. zmieniającej dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/65/UE w odniesieniu do wyłączenia dla kadmu w konwertujących w dół kropkach kwantowych, umieszczonych bezpośrednio na chipach półprzewodnikowych LED, zwanej dalej „dyrektywą delegowaną”.
Na podstawie dyrektywy delegowanej (UE) 2017/1975 (2) Komisja przyznała wyłączenie dotyczące stosowania selenku kadmu w konwertujących w dół (z ang. „downshifting”) nanokrystalicznych półprzewodzących kropkach kwantowych do zastosowania w systemach wyświetlania („obowiązujące wyłączenie”), które wymieniono w pkt 39a załącznika III do dyrektywy 2011/65/UE. Wyłączenie to miało wygasnąć w dniu 31 października 2019 r.
W dniach 29 września 2017 r., 29 kwietnia 2018 r. i 30 kwietnia 2018 r. – tj. w terminie określonym w art. 5 ust. 5 dyrektywy 2011/65/UE – Komisja otrzymała wnioski o zmianę obowiązującego wyłączenia („wnioski”). Zgodnie
z art. 5 ust. 5 akapit drugi dyrektywy 2011/65/UE wyłączenie pozostaje ważne do czasu przyjęcia decyzji
w sprawie wniosku o przedłużenie.
Nowelizacja rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym
i elektronicznym jest związana z obowiązkiem transpozycji dyrektyw delegowanych do prawa krajowego, zmieniających dyrektywę RoHS II. Zmiana ta polega na aktualizacji „publikatora” dyrektywy RoHS II. Dyrektywy w aktach prawa krajowego są przywoływane w odnośnikach informujących o wdrożeniu w określonym akcie normatywnym (ustawie lub rozporządzeniu). Jeżeli dyrektywa wdrożona do prawa krajowego ulega zmianom, informacja zawarta w odnośniku, wskazująca określone publikatory dyrektyw zmieniających, staje się istotna dla adresata przepisów danego rozporządzenia.
Pomimo, że odnośnik jest elementem aktu normatywnego o charakterze informacyjnym, a nie normatywnym
to ustalenie, czy dany akt prawa krajowego wdraża dyrektywę w jej zmienionym kształcie, ma charakter merytoryczny.
Przedmiotem projektowanych przepisów, wynikających z postanowień dyrektywy delegowanej jest wyłączenie dotyczące dla kadmu w konwertujących w dół kropkach kwantowych, umieszczonych bezpośrednio na chipach półprzewodnikowych LED.
Kadm jest substancją objętą ograniczeniem wymienionym w załączniku II do dyrektywy 2011/65/UE. Stosowanie kadmu do maksymalnej wartości stężenia 0,01 % masy w jednorodnych materiałach.
Na podstawie dyrektywy delegowanej (UE) 2017/1975 (2) Komisja przyznała wyłączenie dotyczące stosowania selenku kadmu w konwertujących w dół (z ang. „downshifting”) nanokrystalicznych półprzewodzących kropkach kwantowych do zastosowania w systemach wyświetlania („obowiązujące wyłączenie”), które wymieniono w pkt 39a załącznika III do dyrektywy 2011/65/UE. Wyłączenie to miało wygasnąć w dniu 31 października 2019 r.
W dniach 29 września 2017 r., 29 kwietnia 2018 r. i 30 kwietnia 2018 r. – tj. w terminie określonym w art. 5 ust. 5 dyrektywy 2011/65/UE – Komisja otrzymała wnioski o zmianę obowiązującego wyłączenia („wnioski”). Zgodnie
z art. 5 ust. 5 akapit drugi dyrektywy 2011/65/UE wyłączenie pozostaje ważne do czasu przyjęcia decyzji
w sprawie wniosku o przedłużenie.
Ocena wniosków, w której uwzględniono dostępność substytutów i społeczno-gospodarczy wpływ zastąpienia, obejmowała badanie oceny technicznej i naukowej oraz badanie uzupełniające. Ocena obejmowała także konsultacje z zainteresowanymi stronami zgodnie z art. 5 ust. 7 dyrektywy 2011/65/UE.
W obowiązującym wyłączeniu nie stosuje się rozróżnienia w odniesieniu do różnych konfiguracji pod względem sposobu osadzenia materiału zawierającego kadm w kropce kwantowej. Ocena wykazała, że zastosowania wykorzystujące tzw. konfiguracje „na krawędzi” i „na powierzchni” nie spełniają już warunków określonych w art. 5 ust. 1 lit. a) dyrektywy 2011/65/UE. Tak zwana konfiguracja „na chipie” wymaga najmniejszej ilości kadmu i wykazuje lepsze poziomy wydajności.
W ocenie stwierdzono ponadto, że obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań alternatywnych dla technologii „na chipie” mających zastosowanie w systemach wyświetlania, jednak w przypadku niektórych konkretnych technologii, takich jak mikrowyświetlacze, aktualnie nie jest dostępne niezawodne rozwiązanie alternatywne. W przypadku tych szczególnych zastosowań w systemach wyświetlania – mimo że substytuty są w trakcie opracowywania – spełniony jest warunek określony w art. 5 ust. 1 lit. a) tiret drugie dyrektywy 2011/65/UE, a mianowicie, że nie można zapewnić niezawodności substytutów.
Konfiguracja „na chipie” może również skutkować zmniejszeniem ilości kadmu na urządzenie, w szczególności
w przypadku wyświetlaczy ciekłokrystalicznych, w porównaniu z konfiguracjami „na powierzchni”,
w których wykorzystuje się mniej niż 0,01 % wagowo kadmu w jednorodnych materiałach. Ze względu na większą efektywność energetyczną i mniejsze wykorzystanie kadmu łącznie korzyści dla środowiska przeważają nad ogólnym negatywnym wpływem na środowisko, zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów spowodowanym zastąpieniem kadmu.
Wyłączenie dotyczy zastosowania kadmu w konwertujących w dół nanokrystalicznych półprzewodzących kropkach kwantowych umieszczonych bezpośrednio na chipach półprzewodnikowych LED do zastosowania w systemach wyświetlania i projekcji.
Oczekuje się, że rozwiązania alternatywne dla tych zastosowań kropek kwantowych zawierających kadm mogą być dostępne do końca 2027 r. W ocenie wniosku uwzględniono zarówno pozytywny wpływ na innowacje (np. w zakresie miniaturyzacji), jak i negatywny wpływ na innowacje (np. mniej zachęt do opracowywania rozwiązań alternatywnych niezawierających kadmu).
Z art. 5 ust. 6 dyrektywy 2011/65/UE w celu zapewnienia przedsiębiorstwom wystarczająco dużo czasu oraz biorąc pod uwagę złożoność globalnych łańcuchów dostaw takich produktów, ustalono maksymalną możliwą datę wygaśnięcia wynoszącą 18 miesięcy od podjęcia decyzji w sprawie obowiązującego wyłączenia.
Wobec powyższego w załączniku III do dyrektywy 2011/65/UE wprowadza się następujące zmiany: pkt 39 a) otrzymuje brzmienie: Selenek kadmu w konwertujących w dół (downshifting) nanokrystalicznych półprzewodzących kropkach kwantowych zawierających kadm do zastosowania w systemach wyświetlania (< 0,2 μg Cd na mm2 powierzchni ekranu wyświetlacza – z terminem wygaśnięcia – 21 listopada 2025 r. dla wszystkich kategorii oraz dodaje się pkt. 39 b) w brzmieniu: Kadm w konwertujących w dół nanokrystalicznych półprzewodzących kropkach kwantowych umieszczonych bezpośrednio na chipach półprzewodnikowych LED do zastosowań w systemach wyświetlania i projekcji (< 5 μg Cd na mm2 powierzchni chipa LED) w maksymalnej ilości na urządzenie wynoszącej 1 mg – z terminem wygaśnięcia – 31 grudnia 2027 r. dla wszystkich kategorii.
Nowelizowane rozporządzenie umożliwi zniesienie barier technicznych oraz prowadzenie działalności gospodarczej w obszarze produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego, opartego na półprzewodnikowych chipach, zawierających kadm. Ułatwi także międzynarodowy obrót towarowy.
Procedowane za pośrednictwem dyrektywy delegowanej wyłączenie, stanowiące przedmiot projektowanych przepisów, przyniosą wymierne korzyści dla przedsiębiorców oraz końcowych użytkowników sprzętu SEE opartego na chipach półprzewodnikowych LED, stosowanych w systemach wyświetlania i projekcji. W rezultacie przyznanego wyłączenia procesy produkcji, wprowadzania do obrotu oraz stosowania chipów, zawierających w swym składzie kadm, będą mogły być nadal realizowane.
Przyznane wyłączenie zapewni czas na adaptację nowych wymagań, zgodnych z nr (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) oraz na wykorzystanie rozwiązań alternatywnych niezawierających kadmu w zastosowaniach w systemach wyświetlania i projekcji.
Przedmiotowe wyłączenie jest zgodne z rozporządzeniem REACH i utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów, zmieniające dyrektywę 1999/45/WE oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 793/93 i rozporządzenie Komisji (WE) nr 1488/94, jak również dyrektywę Rady 76/769/EWG i dyrektywy Komisji 91/155/EWG, 93/67/EWG, 93/105/WE i 2000/21/WE (Dz. Urz. UE L 396 z 30.12.2006, str. 1) i w związku z tym nie obniża poziomu ochrony środowiska i zdrowia przewidzianego w tym rozporządzeniu.
Z wyrazami szacunku
Najnowsze wpisy
19
listopad