13
styczeń
Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź
Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (numer z wykazu MZ 1748).
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz załącznikiem, Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12393301/katalog/13104801#13104801
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 15 stycznia 2025 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Projekt rozporządzenia wprowadza regulację umożliwiającą zastosowanie współczynników korygujących wartość ryczałtu systemu zabezpieczenia, w okresie rozliczeniowym obejmującym 2025 roku, ze względu na posiadanie przez świadczeniodawcę certyfikatu akredytacyjnego, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o akredytacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2016 r. poz. 2135), również w odniesieniu do tych podmiotów, w których przypadku ważność takiego certyfikatu wygasła do końca 2024 roku i nie były one w stanie uzyskać nowych certyfikatów ważnych w kolejnym okresie rozliczeniowym, mimo dopełnienia wszelkiej staranności, ze względu na przedłużający się okres procesu oceny akredytacyjnej. Dostrzegając ograniczenia ośrodka akredytacyjnego w przeprowadzeniu przeglądów akredytacyjnych w oparciu o ustawę z dnia 11 września 2019 roku – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320) w przepisach art. 43 i art. 44 ustawy z dnia 16 czerwca 2023 roku o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (Dz. U. poz. 1692) wprowadzono regulacje dotyczące procesu tworzenia korpusu odpowiednio wykwalifikowanych wizytatorów, jak również odnośnie ich wynagrodzeń. Zmiany te łącznie z procedurą zawartą w art. 29 ust. 1 tej ustawy prowadzą do niezbędnego usprawnienia prowadzenia postępowań o udzielenie akredytacji. Przedłużenie się procesu akredytacyjnego, mimo podjętych działań, wymaga przeprowadzenia zmiany w obrębie przedmiotowego rozporządzenia.
W projekcie rozporządzenia wprowadzono przepis gwarantujący możliwość skorzystania z odpowiednich współczynników korygujących wartość ryczałtu systemu zabezpieczenia również tym świadczeniodawcom, w przypadku których ważność certyfikatów akredytacyjnych wygasła do końca 2024 roku, pod warunkiem złożenia wniosku o udzielenie akredytacji na kolejny okres nie później niż 6 miesięcy przed upływem ważności certyfikatu i niezakończenia procedury oceniającej.
Z wyrazami szacunku
Najnowsze wpisy
11
styczeń