Projekt rozporządzenia MN w sprawie udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Centrum Łukasiewicz

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Nauki w sprawie udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Centrum Łukasiewicz.

Potrzeba wydania projektowanego rozporządzenia jest konsekwencją zmiany przepisów ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz mającej na celu wzmocnienie związków między gospodarką i badaniami naukowymi, co stanowi impuls do rozwoju gospodarczego, wprowadzonej ustawą z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1672). Mając na uwadze powyższe, w celu stworzenia możliwości podjęcia przez Centrum Łukasiewicz nowych zadań określonych w tej ustawie, niezbędne jest wydanie rozporządzenia regulującego warunki i tryb udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Centrum Łukasiewicz.

Od wielu lat w Polsce istnieje problem związany z niską skłonnością polskich przedsiębiorców do podejmowania ryzykownych, nowatorskich przedsięwzięć w zakresie działalności badawczej, rozwojowej i innowacyjnej, czego głównymi przyczynami są duże ryzyko i niepewność do wyników badań, ale także silne ukierunkowanie polskich przedsiębiorców na tradycyjne źródła przewagi konkurencyjnej, takie jak niskie koszty prowadzenia działalności, czy absorpcja technologii powstałych za granicą.

Na podstawie projektowanego rozporządzenia będzie udzielane wsparcie na prowadzenie przez przedsiębiorców badań naukowych i prac rozwojowych oraz komercjalizację wyników badań naukowych lub prac rozwojowych prowadzonych przez przedsiębiorców lub wspólnie z podmiotami sektora szkolnictwa wyższego i nauki. Instrumenty przewidziane w projektowanym rozporządzeniu mają zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w działalność B+R oraz służyć zacieśnieniu współpracy przedsiębiorców z podmiotami sektora szkolnictwa wyższego i nauki. Jako że inwestycje w badania naukowe i prace rozwojowe są obciążone wysokim ryzykiem, projektowane rozporządzenie daje narzędzia do współfinansowania przedsięwzięć dzięki wsparciu publicznemu.

Projektowane rozporządzenie, stanowiąc program pomocowy, umożliwi udzielanie przez Centrum Łukasiewicz pomocy publicznej jako:

1) pomocy w ramach wyłączeń grupowych na prowadzenie badań podstawowych, badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych oraz przygotowanie studiów wykonalności – zgodnie z art. 25 rozporządzenia Komisji UE nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014 r. str. 1, z późn. zm.), zwanego „rozporządzeniem nr 651/2014”;

2) pomocy w ramach wyłączeń grupowych wspieranie innowacyjności – zgodnie z art. 28 rozporządzenia nr 651/2014;

3) pomocy w ramach wyłączeń grupowych na prowadzenie badań podstawowych, badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych w sektorze rybołówstwa i akwakultury – zgodnie z art. 30 rozporządzenia nr 651/2014;

4) pomocy w ramach wyłączeń grupowych na wspieranie przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie działalności B+R+I – zgodnie z art. 22 rozporządzenia nr 651/2014;

5) pomocy w ramach wyłączeń grupowych na usługi doradcze – zgodnie z art. 18 rozporządzenia nr 651/2014,

6) pomocy w ramach wyłączeń grupowych na wspieranie wdrażania wyników badań podstawowych, badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych przez finansowanie inwestycji początkowych oraz inwestycji początkowych, które zapoczątkowują nową działalność gospodarczą na danym obszarze – zgodnie z art. 14 rozporządzenia nr 651/2014;

7) pomocy de minimis na wspieranie komercjalizacji oraz innych form transferu do gospodarki wyników badań podstawowych, badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych lub know-how związanego z tymi wynikami zgodnej z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 2023/2831 z 15.12.2023).

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz

Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.

Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12384251

Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w wersji elektronicznej (edytowalnej), w terminie do 26 maja 2024 roku na adres szkop@pracodawcy.pl.