13
wrzesień
Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego.
Projektowane rozporządzenie jest wydawane na podstawie upoważnienia zawartego w art. 48e ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146).
Realizacja obowiązku ochrony zdrowia, który ma swoje umocowanie także w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, obejmuje także zapewnienie warunków do osiągnięcia zdrowia reprodukcyjnego przez zapewnienie swobodnego dostępu kobiet i mężczyzn do bezpiecznej, efektywnej, osiągalnej finansowo oraz akceptowanej metody planowania rodziny, zgodnej z prawem oraz dostępu do fachowego poradnictwa udzielanego przez farmaceutów (a nie tylko przez lekarzy czy pielęgniarki lub położne) w okresie kontroli rozrodu, planowania ciąży, w okresie ciąży, a także połogu.
Projekt ma na celu praktyczne przetestowanie projektowanych rozwiązań w kierunku ich potencjału kształtowania pożądanych, prawidłowych postaw i zachowań w zakresie zdrowia prokreacyjnego, w tym świadomego i odpowiedzialnego planowania rodziny.
Pilotaż usług farmaceutycznych dla pacjentów w zakresie zdrowia reprodukcyjnego stanowi kolejny, po pilotażu przeglądów lekowych, krok do testowania poszerzania kompetencji farmaceuty. W tym kontekście inicjatywa ta stanowi swoistą kontynuację działań podjętych przed około dwoma laty na rzecz rozwoju obszaru szeroko rozumianych zadań wykonywanych przez farmaceutów, w których drzemie duży, acz niewykorzystany potencjał. Program pilotażowy będzie realizowany w 2 etapach, tj. etapie realizacji oraz etapie ewaluacji. Horyzont czasowy, w którym przewiduje się trwanie pilotażu do 2026 r., jest w ocenie projektodawcy wystarczający, by w oparciu o dane dotyczące dostatecznie reprezentatywnej grupy pacjentów i realizatorów pilotażu, móc zaobserwować określone zależności i trendy, pozwalające się zmierzyć i postawić na tej podstawie wnioski w zakresie wskazanych w projekcie celów pilotażu.
Projektodawca proponuje zweryfikowanie adekwatności i efektywności wywiadu prowadzonego przez farmaceutę, i potencjalnie mogącego być jego wynikiem wystawiania recept farmaceutycznych na leki antykoncepcji awaryjnej w celu zweryfikowania ich potencjału dla m.in. uzyskiwania przez ostatecznych beneficjentów projektowanych bardziej szczegółowej, precyzyjnej, rzetelnej, a przez to kompletnej wiedzy na temat antykoncepcji (w tym awaryjnej). W dłuższym horyzoncie czasowym pozwoli na uzyskanie efektu lepszej świadomości społecznej w zakresie stosowania tych metod w sposób skuteczny i bezpieczny.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146)
Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.
Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12383702
Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w wersji elektronicznej (edytowalnej), w terminie do 16 kwietnia 2024 roku na adres szkop@pracodawcy.pl.
Najnowsze wpisy
10
wrzesień