19
luty
Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych.
Rak szyjki macicy, jest czwartym pod względem częstości występowania, nowotworem u kobiet na świecie. Zachorowania wynikają z zakażenia wirusem HPV (ang. human papillomavirus, HPV). Rak szyjki macicy rozwija się na podłożu zmian przednowowtworowych, które można zidentyfikować podczas badań przesiewowych (test HPV, cytologia) w programie profilaktycznym i skutecznie wyleczyć. Wykonanie testu HPV HR z gentypowaniem HPV 16/18, zwanego dalej „testem HPV HR”, w populacji kobiet w wieku 25–64 lata pozwoli na identyfikację kobiet w grupie ryzyka rozwoju nowotworu, a w połączeniu z cytologią na podłożu płynnym, zwanej „LBC”, pozwala monitorować zdrowie kobiety, tak aby nie dopuścić do rozwoju choroby.
W projekcie wprowadza się nowe świadczenia w zakresie programu zdrowotnego „Profilaktyka raka szyjki macicy”, w postaci testu HPV HR, który pozwala na identyfikację konkretnych typów wirusa HPV, w tym onkogennych (16/18) oraz cytologię na podłożu płynnym (LBC). Wymaz z szyjki macicy będzie pobierany na podłoże płynne, co umożliwia wykonanie testu molekularnego HPV HR i oceny mikroskopowej (LBC) z jednej próbki (triage). Badanie będzie wykonywane co 5 lat w przypadku ujemnego wyniku testu HPV HR. W przypadku wyniku dodatniego HPV HR, będzie wykonywane genotypowanie oraz LBC. Jeżeli zostaną wykryte zmiany na szyjce macicy, pacjentkę skieruje się do etapu pogłębionej diagnostyki.
Rak szyjki macicy rozwija się na podłożu zmian przednowotworowych, które można skuteczniej zidentyfikować dzięki testom HPV HR wykonywanym podczas badań przesiewowych w programie profilaktycznym i wyleczyć na wczesnym etapie choroby. Za zmiany powstające na szyjce odpowiada najczęściej zakażenie wysoko onkogennymi typami wirusa HPV (16/18), dlatego jako podstawowe badanie przesiewowe w profilaktyce raka szyjki macicy wskazuje się test HPV HR. Celem wprowadzonych zmian jest umożliwienie kobietom wykonywania nowoczesnych badań przesiewowych.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146, z późn. zm.)
Szczegóły dotyczące projektu aktu prawnego zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.
Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.gov.pl/projekt/12393606
Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w wersji elektronicznej (edytowalnej), w terminie do 6 lutego 2025 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl – według wzoru zamieszczonego w tabeli w piśmie konsultacyjnym.
Najnowsze wpisy