19
luty
Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź
Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (numer z wykazu RD150).
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12394151/katalog/13109301#13109301
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 19 lutego 2025 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Projektowane rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 14 ust. 3 pkt 1–10 i 12 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji, który to przepis zawiera delegację ustawową dla Rady Ministrów do określenia w drodze rozporządzeń m.in. rodzaju działalności gospodarczej, na które nie będzie wydawana decyzja o wsparciu, warunków udzielania pomocy publicznej, maksymalną dopuszczalną wielkość pomocy publicznej, której można udzielić przedsiębiorcy oraz rodzaju kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą publiczną z tytułu nowej inwestycji.
Istotą projektowanych zmian jest:
1. obniżenie minimalnych wymagań dotyczących nakładów inwestycyjnych dla przedsiębiorców zamierzających lokalizować swoje inwestycje na obszarach powiatów: augustowskiego, bialskiego, bartoszyckiego, braniewskiego, bieszczadzkiego, białostockiego, chełmskiego, gołdapskiego, hajnowskiego, hrubieszowskiego, jarosławskiego kętrzyńskiego, lubaczowskiego, przemyskiego, sejneńskiego, siemiatyckiego, sokólskiego, suwalskiego, tomaszowskiego, węgorzewskiego oraz włodawskiego, a także na terenach miast Biała Podlaska, Chełm, Przemyśl, Suwałki. Zgodnie z przedłożoną propozycją będą oni zobowiązani do poniesienia minimalnych nakładów inwestycyjnych w wysokości 10 mln zł. Jest to najniższa przewidziana w nowelizowanym rozporządzeniu wysokość nakładów inwestycyjnych;
2. umożliwienie wydawania decyzji o wsparciu na projekty związane z produkcją broni, amunicji i materiałów wybuchowych. Obecnie widoczny jest problem niedostatecznej liczby produkowanej amunicji (w szczególności amunicji artyleryjskiej 155 mm) na terenie kraju. Zwiększenie liczby produkowanej amunicji, w warunkach trwającego za naszą wschodnią granicą konfliktu zbrojnego, jest jednym z wyzwań przed którym stoi Polska. Niniejsza zmiana legislacyjna w założeniu przyczyni się pozytywnie do zwiększenia potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu amunicyjnego.
W ramach wyjaśnienia potrzeby dokonania ww. zmian wskazać należy, że w warunkach niepewnej sytuacji gospodarczej, z którą borykają się przedsiębiorcy z regionów graniczących z Republiką Białorusi i Federacją Rosyjską (spowodowanych w szczególności agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę), pojawiła się konieczność nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2022 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji , w zakresie dostosowania instrumentu ulgi podatkowej do nowych warunków gospodarczych. Projektowana nowelizacja ma również na celu zwiększenie zainteresowania inwestorów, w szczególności dużych przedsiębiorców, obszarami północno-wschodniej Polski, wskazanymi powyżej, graniczącymi z Republiką Białorusi, Ukrainą oraz Federacją Rosyjską. Północno-wschodnie obszary Polski cechuje obecnie niekorzystna sytuacja społeczno- gospodarcza, wynikająca z agresywnych działań Federacji Rosyjskiej i Białorusi. Skutki inwazji rosyjskiej na Ukrainę w silnym stopniu dotykają również Polskę, w szczególności wschodnią oraz północno-wschodnią część kraju, stanowiącą zewnętrzną granicę Unii Europejskiej.
Projektowana nowelizacja jest komplementarna wobec obowiązujących regulacji krajowych wynikających z uchwały nr 19 Rady Ministrów z dnia 25 marca 2024 r. zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Rządowy program rozwoju obszaru Karpat Wschodnich i Roztocza na lata 2023–2030” (M.P. poz. 235). Wykonawcami Programu są minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego oraz Wojewoda Lubelski, Wojewoda Podkarpacki, Wojewoda Podlaski i Wojewoda Warmińsko-Mazurski.
Dodatkowo projektowana interwencja legislacyjna ma na celu stymulację rozwoju inwestycji związanych z przemysłem obronnym, poprzez umożliwienie przedsiębiorcom korzystania z decyzji o wsparciu, o której mowa w art. 15 ustawy o wni, na inwestycje z nimi związane. Proponowane uchylenie w § 2 w ust. 1 pkt 1 oraz nadanie nowego brzmienia w § 2 w ust. 1 pkt 2 umożliwi wydawanie decyzji o wsparciu przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji z zakresu produkcji broni, amunicji oraz materiałów wybuchowych.
Planowana w ww. zakresie nowelizacja rozporządzenia strefowego, mimo że wymuszona także przez kryzysową sytuację geopolityczną, będzie się wpisywać w aktualną politykę rozwojową i odpowiadać na potrzeby gospodarcze regionu oraz wychodzić naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Umożliwienie wydawania decyzji o wsparciu na projekty zbrojeniowe pozwoli na stymulację rozwoju firm z tych sektorów, co przyczyni się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa kraju. Będzie miało również pozytywny wpływ na zwiększenie dostępności amunicji (poprzez lokalizację nowych projektów w Polsce). Obecnie bowiem widoczny jest problem braku produkcji amunicji (w szczególności amunicji artyleryjskiej 155 mm) na terenie kraju. Zapewnienie stałego napływu amunicji, w warunkach trwającego za naszą wschodnią granicą konfliktu zbrojnego, jest jednym z wyzwań. Niniejsza zmiana legislacyjna przyczyni się pozytywnie do zwiększenia potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu amunicyjnego.
Celem regulacji jest zwiększenie potencjału inwestycyjnego Polski oraz zagwarantowanie stabilnego napływu inwestycji do kraju. Nowelizacja będzie także pozytywnie wpływała na poprawę wizerunku Polski, jako miejsca dla lokowania inwestycji w strategicznych sektorach gospodarki.
Z wyrazami szacunku
Najnowsze wpisy