Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis

Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź

Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (numer z wykazu RD203).

Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Załącznikami (szt. 2), Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12398451/katalog/13132467#13132467

Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 12 czerwca 2025 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.

Zgodnie z art. 37 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2025 r. poz. 468) podmiot ubiegający się o pomoc de minimis jest zobowiązany do przedstawienia podmiotowi udzielającemu pomocy, wraz z wnioskiem o jej udzielenie, szeregu informacji dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej, koniecznych do udzielenia wsparcia zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zakres przedstawianych informacji został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2024 r. poz. 40, z późn. zm.), w szczególności w formularzach informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis, zwanych dalej „Fomularzami”, których wzory określają załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia.

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 lit. g nowelizowanego rozporządzenia, podmiot ubiegający się o pomoc de minimis jest zobowiązany jest do przedstawienia podmiotowi udzielającemu pomocy de minimis klasy działalności, w związku z którą ubiega się o wsparcie, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. poz. 1885, z późn. zm.).

Z dniem 1 stycznia 2025 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. poz. 1936), które wprowadziło nową Polską Klasyfikację Działalności (PKD), zwaną dalej ,,PKD 2025”. Zastąpiła ona dotychczas obowiązującą Polską Klasyfikację Działalności z 2007 r., zawartą w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), zwaną dalej ,,PKD 2007”.

Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) równocześnie ze stosowaniem klasyfikacji PKD 2025 w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej można stosować klasyfikację PKD 2007 do działalności oznaczonej zgodnie z tą klasyfikacją przed dniem wejścia w życie klasyfikacji PKD 2025, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2026 r.

W związku z powyższym, konieczne jest umożliwienie podmiotom ubiegającym się o pomoc de minimis wskazywanie w Formularzach zarówno nowych, jak i dotychczas obowiązujących kodów PKD.

Dodatkowo, Formularze wymagają od podmiotu ubiegającego się o pomoc de minimis przedstawienia szczegółowych informacji dotyczących pomocy otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów, na pokrycie których ma być przeznaczona wnioskowana pomoc de minimis (część D Formularzy). Część z przedstawianych informacji nie jest jednak konieczna do prawidłowej weryfikacji kumulacji pomocy na te same koszty. W związku z powyższym, zasadne jest ograniczenie zakresu podawanych informacji dotyczących podstawy prawnej udzielonej pomocy oraz usunięcie pytania dotyczącego wartości nominalnej pomocy.

Jednocześnie część pytań zawartych w Formularzach budzi wątpliwości interpretacyjne w zakresie ich prawidłowego wypełniania, w szczególności dotyczy to pytań dotyczących sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy, sektorów wykluczonych z ubiegania się o pomoc de minimis oraz lokalizacji przedsięwzięcia, na realizację którego ma zostać udzielona pomoc. W powyższym zakresie konieczne jest zatem dodanie w treści Formularzy odpowiednich wyjaśnień dotyczących sposobu ich wypełniania.

W § 2 ust. 1 pkt 1 lit. g rozporządzenia zostanie wprowadzona zmiana polegająca na wykreśleniu odwołania do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Ponadto zmianie ulegną załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia (Formularze), w których zostaną dodane dwa osobne pola dotyczące klasyfikacji PKD 2025 oraz PKD 2007. W przypadku gdy przedsiębiorca w dalszym ciągu korzystać będzie w okresie przejściowym z klasyfikacji PKD 2007, będzie on miał możliwość wskazania jej w odpowiednim Formularzu.

Dodatkowo, zostanie uproszczona część D Formularzy dotycząca pomocy otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów, na pokrycie których ma być przeznaczona wnioskowana pomoc de minimis. Ograniczony zostanie zakres podawanych informacji dotyczących podstawy prawnej udzielonej pomocy oraz zostanie usunięte pytanie dotyczące wartości nominalnej pomocy.

W Formularzach zostaną wprowadzone również zmiany redakcyjne oraz wyjaśnienia mające na celu wyeliminowanie istniejących wątpliwości w zakresie jego odpowiedniego wypełniania.

Z wyrazami szacunku