13
maj
Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź
Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (numer z wykazu UDER31).
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12397653/katalog/13127202#13127202
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 16 maja 2025 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Celem projektu ustawy jest usunięcie nadregulacji w zakresie obowiązku rejestracji certyfikatów inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych zamkniętych, które nie są publicznymi funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi, zwanych dalej: „niepublicznymi FIZ”, w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW), jak również obowiązku posiadania przez takie fundusze agenta emisji.
Obowiązek rejestracji w KDPW certyfikatów inwestycyjnych niepublicznych FIZ, a także posiadania agenta emisji zostały wprowadzone ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku (Dz. U. poz. 2243, z późn. zm.). W praktyce stosowania tych rozwiązań okazało się, że obecnie obowiązujący model rejestracji certyfikatów inwestycyjnych niepublicznych FIZ utrudnia realizację celów przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, w szczególności w zakresie zapewnienia przejrzystości transakcji finansowych oraz identyfikacji beneficjentów rzeczywistych. Model ten uniemożliwia skuteczne stosowanie środków bezpieczeństwa finansowego, w tym ustalenia tożsamości uczestników, pochodzenia środków, ustalenia beneficjentów rzeczywistych czy statusu osoby zajmującej eksponowane stanowiska polityczne (PEP). Z uwagi na ograniczenia wynikające z tajemnicy zawodowej, do zachowania której obowiązani są agent emisji oraz firmy inwestycyjne prowadzące rachunki papierów wartościowych, towarzystwo funduszy inwestycyjnych i niepubliczny FIZ pozbawieni są dostępu do informacji o certyfikatach ujętych w ewidencji osób uprawnionych z certyfikatów inwestycyjnych, jak również informacji o certyfikatach inwestycyjnych, które po zawarciu przez agenta emisji umowy o rejestrację certyfikatów inwestycyjnych w KDPW, zostały przeniesione na rachunki papierów wartościowych.
Wprowadzone ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku rozwiązania dotyczące agenta emisji oraz obowiązkowej rejestracji w KDPW certyfikatów inwestycyjnych niepublicznych FIZ uwidoczniły pewne mankamenty tego rozwiązania. Rolą agenta emisji miało być weryfikowanie dokumentacji, niemniej z uwagi na jej ilość, nie ma gwarancji, że weryfikacja ta jest przeprowadzona dokładnie. Ponadto agenci zastrzegają w umowach szeroki zakres wyłączeń od odpowiedzialności. Pojawienie się w procesie emisji dodatkowych podmiotów generuje nie tylko dodatkowe ryzyka błędów, które jak wynika z doświadczeń, mogą się pojawić na każdym jego etapie, ale także wiąże się ze wzrostem kosztów prowadzenia działalności dla niepublicznych FIZ.
W przypadku niepublicznych FIZ należy zatem przywrócić model rejestracji certyfikatów inwestycyjnych w ewidencji uczestników, przewidziany w ustawie z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz. U. z 2024 r. poz. 1034, z późn. zm.) przed nowelizacją z 2018 r. Jednocześnie, należy utrzymać wprowadzone ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku nadzoru przepisy, zgodnie z którymi certyfikaty inwestycyjne nie mogą mieć formy dokumentu, w celu zapewnienia bezpieczeństwa w zakresie identyfikacji osób uprawnionych z certyfikatów inwestycyjnych, jak i uprawnień wynikających z tych certyfikatów. Zmiana modelu rejestracji certyfikatów inwestycyjnych nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo inwestorów. W obowiązującym stanie prawnym KNF posiada bowiem dostęp do danych o emisjach certyfikatów i zdarzeniach korporacyjnych (podział/łączenie certyfikatów).
W związku z powyższym, projekt zakłada wprowadzenie zmian w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Ponadto przewiduje zmiany dostosowujące w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2024 r. poz. 722, z późn. zm.), wynikające z rezygnacji z obowiązku rejestracji certyfikatów w KDPW i posiadania agenta emisji. Wprowadzone zostają także przepisy przejściowe umożliwiające funduszom płynne przejście do nowego modelu działania. Proponowane zmiany przywracają możliwość prowadzenia ewidencji uczestników certyfikatów inwestycyjnych niepublicznych FIZ przez towarzystwo lub powierzenia jej prowadzenia określonemu podmiotowi, co zwiększy przejrzystość i efektywność działania niepublicznych FIZ.
Z wyrazami szacunku
Najnowsze wpisy