15
maj
Szanowni Państwo, Członkowie Związku Pracodawców Polska Miedź
Uprzejmie informuję, że do konsultacji publicznych skierowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (numer z wykazu UD192).
Przedmiotowy projekt aktu prawnego wraz z Uzasadnieniem oraz Oceną Skutków Regulacji dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12397701/katalog/13127501#13127501
Uprzejmie proszę o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu w terminie do 30 maja 2025 roku na adres: kuydowicz@pracodawcy.pl w wersji elektronicznej umożliwiającej edytowanie tekstu.
Zmiana ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2025 r. poz. 132), zwanej dalej „u.p.e.a.”, wynika z potrzeby dalszej elektronizacji postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez naczelników urzędów skarbowych, w zakresie elektronicznej sprzedaży ruchomości i nieruchomości za pośrednictwem własnego systemu teleinformatycznego, zwanego dalej „Portalem eLicytacje”. Obowiązujące rozwiązania zawarte w art. 107e u.p.e.a. przewidują elektroniczną formę sprzedaży jedynie ruchomości i tylko za pośrednictwem systemu teleinformatycznego prowadzonego przez podmiot wybrany przez organ egzekucyjny i zgodnie z warunkami określonymi w regulaminie tego podmiotu. W aktualnym stanie prawnym w u.p.e.a. nie ma rozwiązań umożliwiających sprzedaż elektroniczną za pośrednictwem własnego portalu. Portal do elektronicznych sprzedaży egzekucyjnych funkcjonuje w egzekucji sądowej. Możliwość prowadzenia elektronicznych licytacji przewidują przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. − Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 1568, z późn. zm.). Komornicy sądowi prowadzą elektroniczne licytacje ruchomości i nieruchomości oraz publikują obwieszczenia o sprzedażach w portalach Krajowej Rady Komorniczej (elicytacje.komornik.pl oraz licytacje.komornik.pl). Pozytywne doświadczenia związane z funkcjonowaniem licytacji elektronicznych w egzekucji sądowej wskazują na potrzebę budowy portalu dedykowanego naczelnikom urzędów skarbowych, za pośrednictwem którego będą oni mogli elektronicznie sprzedawać ruchomości i nieruchomości.
Ponadto brak jest jednego miejsca, w którym dla osób zainteresowanych byłyby dostępne wszystkie ogłoszenia i obwieszczenia o sprzedawanych przez naczelników urzędów skarbowych ruchomościach i nieruchomościach. Obecnie jest 366 naczelników urzędów skarbowych działających jako administracyjne organy egzekucyjne. Zamieszczają oni obwieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego organ egzekucyjny. Informacje o planowanych sprzedażach egzekucyjnych trafiają zatem do ograniczonej liczby potencjalnych nabywców, co z kolei może przekładać się na mniejsze sumy uzyskiwane ze sprzedaży. Obwieszczenia są wywieszane w siedzibie organu egzekucyjnego i urzędzie gminy. Są one zamieszczane również w BIP, jednak to rozwiązanie nie pozwala potencjalnym nabywcom wyszukiwać (filtrować) czy sortować interesujących ich obwieszczeń.
Budowa przez Krajową Administrację Skarbową własnego Portalu eLicytacje do elektronicznych sprzedaży ruchomości i nieruchomości będzie stanowić kolejny krok w kierunku elektronizacji postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez naczelników urzędów skarbowych. Rozwiązanie to wprowadzi nowe sposoby sprzedaży ruchomości i nieruchomości, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowych form sprzedaży.
W Ministerstwie Finansów został powołany Program Jednolity System Podatkowy. Program ten jest odpowiedzią na proces transformacji Krajowej Administracji Skarbowej, zwanej dalej „KAS”, i ma na celu wzrost efektywności działania administracji skarbowej. Jednolity System Podatkowy będzie centralnym, jednolitym systemem informatycznym służącym do poboru, dystrybucji oraz egzekucji podatków i należności niepodatkowych pobieranych lub egzekwowanych przez organy KAS. W ramach Jednolitego Systemu Podatkowego zbudowany zostanie m. in. System Egzekucja (JSP Egzekucja). System teleinformatyczny Portal eLicytacje umożliwiający naczelnikom urzędów skarbowych działającym jako organy egzekucyjne elektroniczną sprzedaż ruchomości i nieruchomości będzie zintegrowany z JSP Egzekucja. W Portalu eLicytacje będą publikowane również sporządzane przez tych naczelników obwieszczenia i ogłoszenia o sprzedaży ruchomości, obwieszczenia o sprzedaży nieruchomości, ogłoszenia o przetargu ofert, ogłoszenia o sprzedaży z wolnej ręki oraz inne dokumenty związane ze sprzedażą ruchomości i nieruchomości. Ponadto za pośrednictwem Portalu eLicytacje naczelnicy urzędów skarbowych działający jako organy egzekucyjne będą mieli możliwość sprzedaży elektronicznej ruchomości z wolnej ręki. Portal eLicytacje będzie prowadzony przez Szefa KAS albo wyznaczony organ KAS.
Rozwiązania w zakresie elektronicznej licytacji ruchomości i nieruchomości będą analogiczne do obowiązujących w sądowym postępowaniu egzekucyjnym. Warunkami udziału w licytacji elektronicznej ruchomości i nieruchomości będą m. in. złożenie przez osobę zainteresowaną udziałem w licytacji wadium na rachunek naczelnika urzędu skarbowego (o ile będzie wymagane) i złożenie oświadczenia (czy zamierza nabyć ruchomość lub nieruchomość do majątku wspólnego, jeżeli pozostaje w związku małżeńskim oraz czy będzie licytowała jako pełnomocnik). O dopuszczeniu do udziału w licytacji albo o odmowie dopuszczenia (wraz z podaniem przyczyn) osoba zainteresowana zostanie niezwłocznie zawiadomiona. Na odmowę dopuszczenia do licytacji elektronicznej osobie tej będzie przysługiwała skarga.
Czas trwania licytacji elektronicznej ruchomości i nieruchomości będzie wynosił co do zasady 7 dni. W przypadku sprzedaży ruchomości w drodze licytacji elektronicznej obwieszczenie o tej sprzedaży będzie zamieszczane w Portalu eLicytacje co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem licytacji. Jeżeli będą sprzedawane ruchomości wymienione w art. 104 § 2 pkt 1 i 2 u.p.e.a. (np. ulegające łatwo zepsuciu), termin zamieszczenia obwieszczenia w Portalu eLicytacje oraz czas trwania licytacji będą skrócone. W przypadku sprzedaży nieruchomości za pośrednictwem Portalu eLicytacje obwieszczenie o tej sprzedaży będzie zamieszczane w nim co najmniej na 30 dni przed terminem licytacji.
Licytację wygra licytant, który zaoferuje najwyższą cenę. W Portalu eLicytacje zostanie zamieszczone zawiadomienie o zakończeniu licytacji (dane nabywcy nie będą upubliczniane). Zawiadomienie będzie zawierało pouczenie o przysługującym prawie wniesienia skargi. Jeżeli będzie licytowana ruchomość, niezwłocznie po zakończeniu licytacji udzielone zostanie przybicie, o czym będzie zawiadomiony nabywca.
Do doręczeń pomiędzy osobami zainteresowanymi udziałem w sprzedaży elektronicznej a organem egzekucyjnym będącym naczelnikiem urzędu skarbowego wykorzystywane będą funkcjonalności systemu e-Urząd Skarbowy, o którym mowa w art. 35b ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 615, z późn. zm.). Aby wziąć udział w sprzedaży osoby te będą musiały wyrazić zgodę na doręczenia za pośrednictwem systemu e-Urząd Skarbowy. Dzięki temu zostanie zapewniona sprawna i bezpieczna komunikacja.
Przewiduje się, że uruchomienie Portalu eLicytacje nastąpi w dwóch etapach. W pierwszym etapie zaplanowano uruchomienie funkcjonalności w zakresie zamieszczania w Portalu eLictacje ogłoszeń, obwieszczeń i innych dokumentów dotyczących egzekucji z ruchomości i nieruchomości oraz elektronicznej sprzedaży elektronicznej ruchomości (licytacji ruchomości i sprzedaży ruchomości z wolnej ręki).
W drugim etapie przewiduje się udostępnienie funkcjonalności związanych z licytacją nieruchomości. W związku z tym minister właściwy do spraw finansów publicznych ogłosi, w drodze obwieszczenia w dzienniku urzędowym, termin uruchomienia Portalu eLicytacje oraz terminy udostępnienia jego poszczególnych funkcjonalności.
Oczekuje się, że sprzedaż elektroniczna za pośrednictwem Portalu eLicytacje wzmocni transparentność przebiegu sprzedaży i działań naczelników urzędów skarbowych w jej toku przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony praw zobowiązanego. Przyczyni się również do zwiększenia kręgu potencjalnych nabywców, ponieważ umożliwi uczestniczenie w sprzedaży z dowolnego miejsca. Zamieszczanie w Portalu eLicytacje ogłoszeń i obwieszczeń o sprzedaży ułatwi pozyskanie informacji o nich. Portal eLicytacje ustandaryzuje i unowocześni działania naczelników urzędów skarbowych jako administracyjnych organów egzekucyjnych. Przewiduje się, że projektowane rozwiązania usprawnią proces sprzedaży, a zwiększenie kręgu potencjalnych nabywców może przełożyć się na wzrost efektywności egzekucji.
Z wyrazami szacunku
Najnowsze wpisy