Rozporządzenie w sprawie poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia – ocena

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa ochrony zdrowia w UE – na podstawie analizy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2371 z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia w kontekście strategii UE w dziedzinie zdrowia na świecie.

Ostateczny termin na przesłanie opinii to 12 luty 2024 r. Na podstawie pierwszych wniosków wyciągniętych z pandemii COVID-19 Komisja przedstawiła w listopadzie 2020 r. zbiór wniosków dotyczących utworzenia Europejskiej Unii Zdrowotnej, która miała na celu wzmocnienie unijnych ram bezpieczeństwa zdrowotnego oraz wzmocnienie roli kluczowych agencji UE w zakresie gotowości na sytuacje kryzysowe i reagowania kryzysowego: Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Europejska Agencja Leków (EMA). Opierając się na tym pakiecie wniosków, Komisja uzupełniła go utworzeniem nowej służby – Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) w celu poprawy gotowości i reagowania w konkretnym obszarze medycznych środków przeciwdziałania (MCM). Zewnętrzny wymiar Europejskiej Unii Zdrowotnej został przewidziany w strategii UE w dziedzinie zdrowia na świecie, której celem jest ukierunkowanie działań UE na rzecz poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego na świecie i zapewnienia wszystkim lepszego zdrowia w zmieniającym się świecie. W tym kontekście rozporządzenie (UE) 2022/2371 w sprawie poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia stanowi nadrzędny akt prawny wzmacniający unijne ramy bezpieczeństwa zdrowotnego. Zawiera ono przepisy ogólne, takie jak możliwość stwierdzenia stanu zagrożenia zdrowia publicznego na poziomie Unii, które uruchomi szereg mechanizmów reagowania określonych w innych rozporządzeniach: rozporządzeniu o przedłużeniu mandatu ECDC, rozporządzeniu o przedłużeniu mandatu EMA i rozporządzeniu w sprawie ram na wypadek stanów zagrożenia. Rozporządzenie (UE) 2022/2371 weszło w życie 26 grudnia 2022 r. i opiera się na poprzedniej decyzji nr 1082/2013/UE w sprawie poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia.
Ocena ta ma na celu ocenę wczesnego okresu wdrażania rozporządzenia w sprawie poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia, które przyjęto w 2022 r. Komisja oceni:
  • funkcjonowanie systemu wczesnego ostrzegania i reagowania oraz sieci nadzoru epidemiologicznego
  • koordynację reagowania na kryzys zdrowotny w ramach Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia
  • prace Komisji w zakresie poprawy gotowości i reagowania przewidzianych w rozporządzeniu.
Ocena obejmie prace Komisji w zakresie działań w zakresie gotowości i reagowania przewidzianych w rozporządzeniu, w tym funkcjonowanie systemu wczesnego ostrzegania i reagowania (EWRS) oraz sieci nadzoru epidemiologicznego, ustanowienie laboratoriów referencyjnych UE, a także koordynację działań w zakresie gotowości i reagowania w ramach Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia. Ponadto ocena obejmie wdrożenie rozporządzenia (UE) 2022/2371 przez HERA. W związku z tym ocenie poddane zostaną również skutki i skuteczność wspólnych zamówień. Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny. Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13958-Rozporzadzenie-w-sprawie-powaznych-transgranicznych-zagrozen-zdrowia-ocena_pl Źródło: Komisja Europejska