21
listopad
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa ochrony środowiska w UE (ochrona klimatu) – ocena na podstawie analizy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 28 maja 2024 r.
Zasada „nie czyń poważnych szkód” została po raz pierwszy zdefiniowana w rozporządzeniu (UE) 2020/852 (rozporządzenie w sprawie systematyki). W rozporządzeniu tym sklasyfikowano rodzaje działalności gospodarczej według ich istotnego wkładu w realizację co najmniej jednego z sześciu celów środowiskowych oraz braku poważnych szkód w odniesieniu do pozostałych celów. Rozporządzenie w sprawie systematyki przyczynia się do osiągania celów Europejskiego Zielonego Ładu, ponieważ pomaga identyfikować zrównoważone środowiskowo formy działalności i kierować na nie w spójny sposób inwestycje prywatne.
Zasada „nie czyń poważnych szkód” ma zastosowanie do coraz większej liczby funduszy unijnych zgodnie z zielonym przyrzeczeniem zawartym w Europejskim Zielonym Ładzie, które stanowi, że „wszystkie działania i polityki UE powinny zostać połączone, aby pomóc UE w osiągnięciu pomyślnej i sprawiedliwej transformacji ku zrównoważonej przyszłości”. Zasada „nie czyń poważnych szkód” ma już zastosowanie do Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności i musi być uwzględniana w funduszach polityki spójności na podstawie rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów (czyli w Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego, Funduszu Spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji). W Funduszu InvestEU stosowane są „wytyczne dotyczące kontroli zrównoważonego charakteru projektów”, które stanowią przełożenie zasady „nie czyń poważnych szkód” na realia operacyjne.
Ponadto zasada „nie czyń poważnych szkód” będzie miała zastosowanie w różnych formach do funduszu modernizacyjnego i funduszu innowacyjnego od 2025 r. (zastosowanie aktów delegowanych dotyczących systematyki po opracowaniu technicznych kryteriów kwalifikacji dla danej działalności) oraz do Społecznego Funduszu Klimatycznego od 2026 r. (po opracowaniu specjalnych wytycznych). Również wstępnie uzgodniona nowelizacja rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Unii przewiduje, że przyszłe wieloletnie ramy finansowe (WRF) będą podlegać zasadzie „nie czyń poważnych szkód”, jeżeli jest to możliwe i właściwe.
W ramach tej inicjatywy określone zostaną wytyczne dotyczące wdrażania zasady „nie czyń poważnych szkód” w ramach Społecznego Funduszu Klimatycznego.
Wytyczne będą opracowane na podstawie:
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy
19
listopad