20
grudzień
Legnica, 3 września 2024 roku
ZPPM / 30S / IX / 2024
Znak sprawy: DG-R-I.40.8.2024
Szanowny Pan
Michał Rado
Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego
Zastępca Przewodniczącego Regionalnego Forum Terytorialnego
Szanowny Panie Marszałku, Szanowni Państwo
W odpowiedzi na pismo z dnia 8 sierpnia 2024 roku (otrzymane w wiadomości elektronicznej z dnia 28 sierpnia 2024 r.) w przedmiocie wydania opinii w sprawie założeń dokumentu wykonawczego pn. „Dolnośląska Polityka Wodna”, w załączeniu przesyłamy uwagi Związku Pracodawców Polska Miedź składane w ramach prac Regionalnego Forum Terytorialnego w przedmiotowej sprawie.
Związek Pracodawców Polska Miedź jest samorządną organizacją pracodawców, niezależną w swej działalności od organów władzy i administracji państwowej, samorządowej oraz innych organizacji. Nasza organizacja zrzesza ponad 120 pracodawców, zatrudniających blisko 38 000 pracowników. Założycielem Związku jest KGHM Polska Miedź S.A., a naszymi członkami są również podmioty prywatne, w szczególności z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak również firmy samorządowe niezwiązane kapitałowo z Grupą KGHM. Od ponad 27 lat Związek monitoruje i opiniuje projekty aktów prawnych istotnych dla gospodarki, chroniąc prawa i reprezentując interesy pracodawców i przedsiębiorców.
Związek Pracodawców Polska Miedź pozytywnie ocenia fakt przygotowania przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego (we współpracy z Instytutem Rozwoju Terytorialnego) projektu dokumentu pn. „Dolnośląska Polityka Wodna”, będącego dokumentem wykonawczym Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2030. Projekt dotyczy niezwykle istotnej sfery społecznej oraz gospodarczej, jakim jest zarządzanie zasobami wodnymi.
Analiza projektu dokumentu i załączonych materiałów pozwoliły nam na przygotowanie załączonych uwag. Zwracamy się z prośbą o wzięcie pod uwagę zaprezentowanych w załączonej tabeli wniosków oraz uwag. Jesteśmy otwarci na dyskusję merytoryczną dotyczącą modyfikacji projektowanych zapisów na dalszym etapie prac legislacyjnych.
Polityka wodna jest dokumentem niezbędnym dla Województwa i w związku z tym powinna być przyjęta jak najszybciej. Wypracowanie zrównoważonej polityki wodnej będzie kluczowe dla rozwoju województwa, powinno opierać się na zasadzie równorzędnego traktowania kwestii społecznych, ekonomicznych i środowiskowych.
W nawiązaniu do otrzymanej prośby o przekazanie uwag, chcielibyśmy zwrócić uwagę, że
w założeniach do Polityki Wodnej dla Województwa Dolnośląskiego pominięto udział kluczowych przedsiębiorstw, których działalność opiera się na korzystaniu z wód dorzecza rz. Odry (w sposób określony z pozwoleniami wodnoprawnymi oraz Planami Gospodarowania Wodami), a także których działalność oddziałuje na stan jakości wód powierzchniowych. W naszej opinii w opracowaniu ostatecznego kształtu Polityki Wodnej, powinny zatem brać czynny udział przedsiębiorstwa, które z tych wód korzystają tak jak np. KGHM Polska Miedź S.A., a których działalność i dalszy rozwój uzależniony jest od dostępności do zasobów wodnych.
Wnosimy zatem postulat, aby w gronie instytucji współpracujących (lista podmiotów wskazana na końcu dokumentu w rozdziale 9 – Współpraca, str. 17) znalazły się kluczowe przedsiębiorstwa, których działalność opiera się m.in. na korzystaniu z wód powierzchniowych, przez co ma istotny wpływ na rzekę Odrę lub inne cieki powierzchniowe. Bez udziału tych przedsiębiorstw w kreowaniu Polityki Wodnej w Województwie Dolnośląskim, nie będzie ona obejmowała kompleksowo tego zagadnienia.
Ponadto wnosimy o nieużywanie w dokumencie sformułowań nieostrych np. „truciciele” (str. 10 dokumentu w rozdziale 4. Cele operacyjne). Nawet jeśli takie sformułowane jest użyte w cudzysłowie bez jego precyzyjnego zdefiniowania trudno jest określić w oficjalnych dokumentach, jakie podmioty wypełniają to sformułowanie.
Chcielibyśmy zauważyć, że obieg wody w środowisku jest zakłócony także przez zmiany klimatyczne, a podmioty przemysłowe oraz przedsiębiorcy stale doskonalą system zabezpieczeń w ochronie środowiska.
Proponowane założenia określone w dokumencie pn. „Dolnośląska Polityka Wodna” będą stanowić dla pracodawców prawne zobowiązania dostosowania się do planowanego rozwoju i wdrożenia ewentualnych zmian w polityce gospodarki wodnej w celu m.in.: zwiększenia zdolności w zakresie retencjonowania wody oraz przeciwdziałania niedoborom wody i zanieczyszczeniom wód powierzchniowych i gruntowych.
Realizacja celów określonych w dokumencie pn. „Dolnośląska Polityka Wodna” z całą pewnością wiązać się z koniecznością poniesienia nakładów inwestycyjnych przez nasze podmioty członkowskie w celu m.in.: wprowadzenia zasobooszczędnych technologii w przemyśle. Wobec powyższego postulujemy zapewnienie systemów wsparcia, m.in. poprzez programy finansowe, a także opracowanie programów dostosowawczych wraz z przyjętym czasookresem na ich realizację.
Uprzejmie prosimy o wzięcie pod uwagę przedłożonej argumentacji przy tworzeniu ostatecznego kształtu projektu aktu wykonawczego, na dalszym etapie prac legislacyjnych lub w przypadku jego zmiany w przyszłości.
Wyrażając nadzieję na pozytywne podejście do naszych uwag, pozostajemy z wyrazami szacunku
Jarosław Dudkowiak
Prezes Zarządu
Związek Pracodawców Polska Miedź
Barbara Zwierzyńska-Doskocz
Wiceprezes Zarządu
Związek Pracodawców Polska Miedź
Najnowsze wpisy
20
grudzień
18
grudzień