Staże – proponowana dyrektywa

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa pracy w UE (zatrudnienie i sprawy społeczne) – ocena na podstawie analizy Rezolucji Rady Unii Europejskiej i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie ram europejskiej współpracy na rzecz młodzieży: Strategia Unii Europejskiej na rzecz młodzieży na lata 2019–2027 oraz Opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego „Równe traktowanie młodych ludzi na rynku pracy” w kontekście Komunikatu KE: Plan działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych – wniosek dotyczący Dyrektywy w sprawie poprawy i egzekwowania warunków pracy stażystów oraz zwalczania zwykłych stosunków pracy ukrytych pod postacią staży („dyrektywa w sprawie stażystów”).

Ostateczny termin na przesłanie opinii to 19 czerwca 2024 r.

Bezrobocie młodzieży pozostaje stałym wyzwaniem w UE: stopa bezrobocia osób młodych jest ponad dwukrotnie wyższa od ogólnej stopy bezrobocia2. Szczególnym wyzwaniem jest aktywizacja większej liczby młodzieży niekształcącej się, niepracującej ani nieszkolącej się (młodzież NEET), która napotyka konkretne przeszkody utrudniające im uczestnictwo w rynku pracy. W związku z tym w Planie działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych wyznaczono cel polegający na zmniejszeniu do 2030 r. odsetka młodzieży NEET w wieku 15–29 lat z 12,6 % (2019 r.) do 9 % poprzez poprawę jej perspektyw zatrudnienia.

Staże mogą umożliwić młodym ludziom zdobycie praktycznego i zawodowego doświadczenia oraz poprawę umiejętności, a tym samym ułatwić im dostęp do rynku pracy. Oferują one pracodawcom możliwość przyciągania, szkolenia i zatrzymywania swoich pracowników. Wartość stażu zależy jednak od jego jakości. Wysokiej jakości staż wymaga sprawiedliwych i przejrzystych warunków pracy oraz odpowiednich treści dydaktycznych. Ponadto staże sprzyjające włączeniu społecznemu mogą pomóc w zapewnieniu wszystkim możliwości dostępu do rynku pracy, w tym osobom młodym znajdującym się w trudnej sytuacji.

Proponowana dyrektywa ustanawia zasadę niedyskryminacji, aby zapewnić, że w odniesieniu do warunków pracy (w tym wynagrodzenia) zasady traktowania stażystów nie będą mniej korzystne niż w przypadku porównywalnych pracowników tego samego zakładu, chyba że odmienne traktowanie jest uzasadnione obiektywnymi względami. Proponowana dyrektywa zawiera szereg przepisów, które pomogą stażystom w obronie swoich praw jako „pracowników”. Zapewnia na przykład przedstawicielom pracowników możliwość udziału w postępowaniach mających na celu egzekwowanie praw stażystów. Zobowiązuje ona państwa członkowskie do stworzenia kanałów, za pośrednictwem których stażyści mogliby zgłaszać nieprawidłowości i złe warunki pracy.

Inicjatywa pomoże państwom członkowskim w poprawie i egzekwowaniu warunków pracy stażystów, a także w zwalczaniu regularnych stosunków pracy ukrytych pod postacią stażu.

Została ona przedstawiona w pakiecie wraz z wnioskiem dotyczącym zmiany zalecenia Rady z 2014 r. w sprawie ram jakości staży. Celem jest rozwiązanie kwestii jakości i inkluzywności, takich jak sprawiedliwe wynagrodzenie i dostęp do ochrony socjalnej.

W załączeniu znajduje się wniosek dotyczący dyrektywy oraz streszczenie oceny skutków.
 
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE:
 
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl

Źródło: Komisja Europejska