Strategia jednolitego rynku – 2025 r.

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego w UE (jednolity rynek) – zgodnie z założeniami Komunikatu KE w sprawie określenia i usuwania barier na jednolitym rynku oraz Komunikatu KE „Roczne sprawozdanie dotyczące jednolitego rynku i konkurencyjności za 2024 r.” na podstawie art. 45–48 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

Ostateczny termin na przesłanie opinii to 31 stycznia 2025 r.

W sprawozdaniach Enrica Letty i Maria Draghiego ponownie stwierdzono, że stworzenie prawdziwie zintegrowanego jednolitego rynku ma kluczowe znaczenie dla konkurencyjności Europy. W kwietniu 2024 r. Rada Europejska wezwała Komisję do opracowania horyzontalnej strategii jednolitego rynku do czerwca 2025 r. W konkluzjach w sprawie jednolitego rynku, przyjętych przez Radę ds. Konkurencyjności i Wzrostu w maju 2024 r., wezwano Komisję do przyjęcia nowej strategii horyzontalnej w celu zmniejszenia fragmentacji i ukończenia tworzenia jednolitego rynku, w tym planu działania zawierającego jasne harmonogramy i etapy pośrednie pilnych i konkretnych działań. W rocznym sprawozdaniu na temat jednolitego rynku i konkurencyjności za 2024 r. kolejny raz stwierdzono, że konieczna jest dalsza integracja jednolitego rynku.

W wytycznych politycznych na lata 2024–2029 przewodnicząca Ursula von der Leyen podkreśliła, że Europa musi „działać znacznie szybciej i dalej zapewniać konkurencyjność, dobrobyt i sprawiedliwość”. W wytycznych politycznych wzywa się do nadania nowego impulsu, by ukończyć tworzenie jednolitego rynku. Ma to kluczowe znaczenie dla zwiększenia konkurencyjności UE, zachowania modelu społecznej gospodarki rynkowej i wzmocnienia podstawowych zasad UE. Wiceprzewodniczący wykonawczy Stéphane Séjourné otrzymał zadanie opracowania horyzontalnej strategii jednolitego rynku na rzecz zmodernizowanego i pogłębionego jednolitego rynku, wspierającej transgraniczne świadczenie usług i transgraniczny przepływ towarów.

Celem strategii jest dalszy rozwój jednolitego rynku, który:

  • umożliwi przedsiębiorstwom zwiększanie skali działalności i konkurowanie na całym świecie oraz
  • pozwoli obywatelom na korzystanie z możliwości oferowanych przez jednolity rynek.

Strategia będzie promować transgraniczne świadczenie usług i transgraniczny przepływ towarów. Jej celem będzie zapewnienie pełnego wdrożenia obowiązujących przepisów, usunięcie istniejących barier regulacyjnych i administracyjnych oraz zapobieganie powstawaniu nowych.

Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14475-Strategia-jednolitego-rynku-2025-r_pl

Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl

W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag.

 

Źródło: Komisja Europejska