Surowce krytyczne – produkty, komponenty i strumienie odpadów o wysokim potencjale odzysku surowców krytycznych

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego w UE (surowce mineralne) – na podstawie analizy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1252 z dnia 11 kwietnia 2024 r. w sprawie ustanowienia ram na potrzeby zapewnienia bezpiecznych i zrównoważonych dostaw surowców krytycznych oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1252 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdówprojekt rozporządzenia wykonawczego KE ustanawiającego listę produktów, komponentów i strumieni odpadów uznawanych za posiadające istotny potencjał odzysku surowców krytycznych zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2024/1252.

Ostateczny termin na przesłanie opinii to 25 lipca 2025 r.

Przedmiotowa inicjatywa (ustanowiona na mocy art. 26 aktu w sprawie surowców krytycznych) ustanawia wykaz produktów, komponentów i strumieni odpadów uznanych za mające potencjał odzysku surowców krytycznych.

Art. 26 uprawnia Komisję do określenia w wykazie odpowiednich pozycji o wysokim potencjale odzysku surowców krytycznych. Pomaga to państwom członkowskim w tworzeniu krajowych programów w zakresie obiegu zamkniętego zawierających środki mające na celu uwzględnienie różnych aspektów obiegu zamkniętego, np. ponownego użycia, recyklingu, zapobiegania powstawaniu odpadów oraz ich zbierania.

Artykuł 26(1) rozporządzenia (UE) 2024/1252 nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjęcia programów krajowych zawierających środki mające na celu zwiększenie obiegu zamkniętego surowców krytycznych. Zgodnie z artykułem 26(7) rozporządzenia (UE) 2024/1252 Komisja ma sporządzić listę produktów, komponentów i strumieni odpadów, które są uważane za posiadające odpowiedni potencjał odzysku surowców krytycznych. Lista ta powinna służyć jako punkt odniesienia dla zakresu środków krajowych, o których mowa w artykule 26(1) rozporządzenia (UE) 2024/1252. Lista ta nie powinna uniemożliwiać państwom członkowskim uwzględnienia dodatkowych produktów, komponentów i strumieni odpadów w celu odzysku surowców krytycznych w kontekście ich krajowych praktyk gospodarki o obiegu zamkniętym.
 
 
Odpady wydobywcze nie zostały ujęte w tej liście, ponieważ środki mające na celu promowanie odzysku surowców krytycznych z odpadów wydobywczych są już objęte art. 27 rozporządzenia (UE) 2024/1252.

Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14677-Surowce-krytyczne-produkty-komponenty-i-strumienie-odpadow-o-wysokim-potencjale-odzysku-surowcow-krytycznych_pl

Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl.

W załączeniu znajduje się projekt rozporządzenia wykonawczego wraz z załącznikiem.

Źródło: Komisja Europejska