21
listopad
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego w UE (gospodarka cyfrowa i społeczeństwo cyfrowe ) – zgodnie z założeniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1689 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia zharmonizowanych przepisów dotyczących sztucznej inteligencji oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2024/2509 z dnia 23 września 2024 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii – projekt rozporządzenia wykonawczego ustanawiającego zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1689 w odniesieniu do powołania naukowego panelu niezależnych ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 15 listopada 2024 r.
W akcie w sprawie sztucznej inteligencji przewidziano utworzenie panelu naukowego złożonego z niezależnych ekspertów, który będzie doradzał Urzędowi ds. Sztucznej Inteligencji i krajowym organom nadzoru rynku oraz wspierał je we wdrażaniu i egzekwowaniu aktu. Niniejsza inicjatywa określa zasady powoływania i funkcjonowania tego panelu naukowego.
Naukowy panel niezależnych ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji będzie wspierał działania egzekucyjne podejmowane na mocy rozporządzenia (UE) 2024/1689.
Członkowie panelu naukowego powinni być wyznaczani na podstawie obiektywnych kryteriów. Kryteria wyboru zawarte w wezwaniu do wyrażenia zainteresowania powinny zapewniać, że wybierani są wysoko wykwalifikowani, multidyscyplinarni eksperci, posiadający wystarczający poziom aktualnej wiedzy naukowej lub technicznej w różnych aspektach związanych z obszarem sztucznej inteligencji („AI”), w tym wiedzę specjalistyczną w sektorach stosowanych, prawach podstawowych i równości, w stosownych przypadkach, oraz że są oni w stanie działać niezależnie i w interesie publicznym.
Biorąc pod uwagę wkład panelu naukowego w realizację celów polityk Unii, poprzez wspieranie działań egzekucyjnych na mocy rozporządzenia (UE) 2024/1689, eksperci powinni otrzymywać odpowiednie wynagrodzenie za opinie lub zalecenia wydawane na wniosek Biura ds. AI. Wynagrodzenie to powinno być ustalane zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji, w szczególności z artykułem 237 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1046 z dnia 18 lipca wraz z jego aktualizacjami.
W celu uniknięcia konfliktów interesów w wykonywaniu swoich zadań, eksperci panelu naukowego powinni być niezależni od jakiegokolwiek dostawcy systemów AI lub modeli AI ogólnego przeznaczenia i powinni działać niezależnie, bezstronnie i obiektywnie. Aby zapewnić zaufanie do pracy panelu naukowego, eksperci powinni sporządzać deklaracje interesów i zobowiązania do działania w interesie publicznym, które powinny być publicznie dostępne. W tym samym celu zadania panelu naukowego powinny być wykonywane w sposób przejrzysty, a jego członkostwo powinno być publicznie dostępne.
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy
19
listopad