UCHODŹCY POTRZEBUJĄ PRACY. ZPPM POMAGA.

Tysiące osób z Ukrainy już znalazło schronienie na Dolnym Śląsku, a każdego dnia docierają kolejne grupy. Niestety nic nie zapowiada, że wojna szybko się skończy, co oznacza, że uchodźcy muszą budować swoje nowe życie w naszym kraju. Związek Pracodawców Polska Miedź chce pomóc specjalistom znaleźć pracę zgodną z ich wykształceniem. Szczegóły w rozmowie z Beatą Staszków, prezes ZPPM.

Redakcja:

Pani Prezes, jak na obecną sytuację reagują przedsiębiorcy?

Beata Staszków, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź

Myślę, że jak każdy z nas. Z jednej strony jesteśmy wstrząśnięci tragedią naszych sąsiadów, pełni współczucia, woli niesienia pomocy. Z drugiej obawiamy się o swoje bezpieczeństwo, niepokoimy o to, jak sytuacja geopolityczna wpłynie na światową i polską gospodarkę.

Które jeszcze nie podniosły się po kryzysie związanym z pandemią COVID-19…

To prawda. Przecież pandemia się nie skończyła. Mówimy o niej mniej, bo są sprawy ważniejsze, groźniejsze, ale w dalszym ciągu COVID-19 i związane z nim obostrzenia mogą utrudniać prowadzenie biznesu. Trzeba pamiętać, że wiele firm zostało dotkliwie poturbowanych przez pandemię, niektóre nie przetrwały, inne musiały ograniczyć lub zmienić rodzaj działalności. Niewątpliwie ostatnie dwa lata były bardzo trudne, a wszystko wskazuje na to, że przed nami jeszcze głębszy kryzys. Biznes musi się na to przygotować.

Wszyscy powtarzamy jak mantrę słowa „żeby tylko nie było wojny”.

Mam wielką nadzieję, że konflikt się nie rozszerzy, że uda się powstrzymać rosyjską agresję i doprowadzić do pokoju na Ukrainie. Pracują nad tym światowi przywódcy, musimy wierzyć w ich mądrość i skuteczność. Naszym zadaniem jest pomóc obywatelom Ukrainy w każdy możliwy sposób. Tym, którzy pozostali w kraju oraz w szczególności, uchodźcom, którzy przedostali się do Polski.

Wielu z nich mówi: teraz jest nam potrzebna praca. Związek Pracodawców Polska Miedź może pomóc w jej znalezieniu?

Rzeczywiście, po otrzymaniu bezpiecznego schronienia, chwili oddechu i minimalnej stabilizacji wiele osób chce uzyskać samodzielność, a więc podjąć pracę. Oczywiście są wśród uchodźców także starsi ludzie, którym trzeba zapewnić opiekę socjalną. Tych, którzy mogą i chcą pracować, wspierać będzie wiele instytucji. Już pojawiły się deklaracje o woli zatrudnienia Ukraińców. Jednak to nie będzie proste. Pamiętajmy o tym, że prawie wszystkie przybyłe osoby to kobiety, najczęściej z dziećmi. Tymczasem na rynku pracy najwięcej jest ofert dla mężczyzn. Dodatkowo konieczna jest znajomość języka polskiego. Im bardziej skomplikowana praca, tym ważniejsze stają się problemy z komunikacją. Dzieciom należy zapewnić żłobek, przedszkole, szkołę lub inną opiekę. Jest jeszcze kwestia dojazdów do pracy i wiele innych kwestii. Wszystko to wymaga przygotowań, koordynacji i czasu. Tu nie ma miejsca na akcyjność, powinniśmy w mojej ocenie postawić na skoordynowane działania.

W jaki sposób może pomóc Związek Pracodawców?

W tej chwili koncentrujemy się na dwóch kwestiach. Po pierwsze chcemy wesprzeć specjalistów. Wśród uchodźców są osoby z wyższym wykształceniem, specjalistycznym zawodem (pedagodzy, personel medyczny, prawnicy, inżynierowie itp.), którzy chcą podjąć pracę zgodną ze swoimi kwalifikacjami. Dla nich właśnie wspólnie z Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr przygotowaliśmy bezpłatny, intensywny, praktyczny kurs języka polskiego.

Jakie są założenia kursu?

Kurs odbywać się będzie stacjonarnie w Lubinie. Zaczynamy 11 kwietnia. Zaplanowaliśmy 120 godzin zajęć w ciągu 6 tygodni. Będą prowadzone przez doświadczonych lektorów. Kurs rozpocznie warsztat „Praktycznie o nauce języka obcego” przygotowany przez Piotra Kruka, poliglotę, autora książek o szybkim i efektywnym poznawaniu nowych języków. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji aplikacje do nauki języka oraz odpowiednie materiały do pracy własnej. MCKK chętnym udostępni pracownie komputerowe. Mamy nadzieję, że po ukończeniu kursu uczestnicy będą mogli odpowiedzieć na pytanie potencjalnego pracodawcy: „Tak, mówię po polsku”.

Promujecie to działanie hasłem „Więcej niż kurs językowy”, co ono oznacza?

Realia polskiego rynku pracy mogą różnić się od ukraińskiego. Dlatego chcemy kursantów wyposażyć w dodatkową wiedzę i umiejętności. Proponujemy dwa dedykowane warsztaty. Pierwszy „Jak przygotować profesjonalne dokumenty aplikacyjne (CV, list motywacyjny oraz profil Linkedin), aby zdobyć pracę w Polsce?”, który ja poprowadzę. Drugi, na który zaprasza Elżbieta Dunaj, trener biznesu, ekspert HR, to praktyczne wskazówki „Jak skutecznie szukać pracy w Polsce?”. Już przyjmujemy zgłoszenia na kurs, więcej informacji chętni znajdą na stronie http://intensywnypolski.pl/uk/home-ua/. Liczba miejsc jest ograniczona, ale planujemy kolejne edycje. Przypominam, że udział w kursie jest bezpłatny.

Przygotowujecie także działanie skierowane do pracodawców?

Tak, to druga z naszych propozycji. 31 marca wraz z Inicjatywą Razem dla Różnorodności w Biznesie oraz Kancelarią PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień | Littler Global organizujemy konferencję online „Obywatele Ukrainy w środowisku pracy – dobre praktyki i porady prawne”. Jest to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców. Firmy chcą zatrudniać cudzoziemców. Potrzebują wiedzy, jak zrobić to sprawnie i z korzyścią dla obu stron. Tu nie mówimy o działalności charytatywnej. Konieczne jest stworzenie zdrowych, biznesowych relacji pracodawca – pracownik, które zagwarantują długofalowy charakter współpracy. Wśród naszych firm członkowskich są takie, które już od dawna mają w swoich zespołach obcokrajowców i podzielą się swoim doświadczeniem oraz dobrymi praktykami.

Będzie omawiana także specustawa?

Oczywiście. Nasi eksperci omówią założenia specustawy dotyczącej zatrudnienia cudzoziemców i inne, istotne kwestie prawne. Przedstawimy aktualne, praktyczne rozwiązania stosowane przez firmy, wspierające włączanie uchodźców z Ukrainy w ich środowiskach pracy. W rozmowie z konsultantką emigracyjną wskażemy na wyzwania, przed jakimi stają uchodźcy szukający pracy. Zaproszona psycholożka poruszy mentalne aspekty odnajdowania się w nowej rzeczywistości Polaków i Ukraińców.

Kto może uczestniczyć w spotkaniu?

Webinar ma formułę otwartą. Zapraszamy zainteresowanych pracodawców z całego kraju. Liczymy na duże zainteresowanie, bo sprawa jest ważna i nie mamy czasu do stracenia. Działać trzeba już.

Dziękujemy za rozmowę.