12
czerwiec
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego w UE (prawo bankowe i finansowe) – zgodnie z założeniami zawartymi w Konkluzjach Rady Europejskiej z 18 kwietnia 2024 r., Konkluzjach Rady Europejskiej z 20 marca 2025 r. oraz Komunikatem KE: Kompas konkurencyjności dla UE w kontekście Art. 114 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 5 czerwca 2025 r.
Potrzebę dalszej integracji europejskich rynków kapitałowych oraz przeprowadzenia oceny sposobów poprawy nadzoru w UE, pogłębienia rynków kapitałowych i utworzenia unii oszczędności i inwestycji podkreślono w licznych kluczowych oświadczeniach politycznych. Na szczególną uwagę w tym zakresie zasługują: oświadczenie Eurogrupy z 11 marca 2024 r., konkluzje Rady Europejskiej z 18 kwietnia 2024 r., konkluzje Rady Europejskiej z 20 marca 2025 r. oraz sprawozdania Enrica Letty i Maria Draghiego. Utworzenie unii oszczędności i inwestycji jest również jednym z zadań komisarz Marii Luís Albuquerque, powierzonych jej przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen i przedstawionych w piśmie określającym jej zadania.
W tym kontekście w odniesieniu do unii oszczędności i inwestycji Komisja w swoim komunikacie zatytułowanym Kompas konkurencyjności dla UE zapowiedziała przyjęcie środków mających na celu usunięcie barier utrudniających opartą na zasadach rynkowych konsolidację infrastruktury rynków finansowych oraz środków na rzecz znacznie bardziej jednolitego nadzoru.
Jak zapowiedziano w strategii „Unia oszczędności i inwestycji”, dyrektywa ta ma na celu:
W niedawno opublikowanym komunikacie dotyczącym unii oszczędności i inwestycji wskazano na konieczność rozwoju zintegrowanych rynków kapitałowych obejmujących całą UE, aby zmniejszyć fragmentację i zapewnić większą konkurencyjność. Najważniejsze inicjatywy na rzecz unii oszczędności i inwestycji obejmują:
Rozwinięcie bardziej zintegrowanych i efektywnych rynków wymaga usunięcia barier utrudniających transakcje i procesy posttransakcyjne, dystrybucję funduszy inwestycyjnych na jednolitym rynku oraz skalowalność funduszy inwestycyjnych, a także usunięcia źródeł nieefektywności.
Przedmiotowa inicjatywa, która ma na celu stworzenie bardziej efektywnego nadzoru, została podjęta w ramach dążenia do rozwiązania problemu fragmentacji rynku i nieefektywności rynków kapitałowych UE. Zaufanie inwestorów zostanie zwiększone dzięki harmonizacji ram i praktyk nadzorczych oraz ujednoliceniu nadzoru nad uczestnikami rynku prowadzącymi znaczącą działalność na jednolitym rynku lub działającymi w nowych lub powstających sektorach, w tym dzięki przeniesieniu niektórych zadań na szczebel UE. Będzie to sprzyjało utworzeniu zintegrowanego i skalowalnego ekosystemu finansowego oraz zapewnieniu równych warunków działania, co również pobudzi konkurencję w całej UE. W ostatecznym rozrachunku przyniesie to korzyści obywatelom, którzy uzyskają lepsze możliwości oszczędzania, oraz przedsiębiorstwom, które będą miały lepszy dostęp do finansowania na bardziej konkurencyjnych warunkach.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14667-Unia-oszczednosci-i-inwestycji-przepisy-UE-wspierajace-integracje-rynku-i-skuteczny-nadzor_pl
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny skutków.
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy