Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa ochrony środowiska i klimatu (unijny system handlu uprawnieniami do emisji (ETS)) – na podstawie analizy Dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego I Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiająca system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/959 z dnia 10 maja 2023 r. zmieniająca dyrektywę 2003/87/WE ustanawiającą system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych w Unii – projekt rozporządzenia delegowanego zmieniającego rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/856 z dnia 26 lutego 2019 r. uzupełniające dyrektywę 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do działania funduszu innowacyjnego.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 7 sierpnia 2023 r.
Inicjatywa przewiduje wprowadzenie zmian do funduszu innowacyjnego, które zostaną uzgodnione w ramach rewizji ETS i dotyczyć będą w szczególności zastosowania przetargu konkurencyjnego. Przetarg konkurencyjny uzupełni obecny system udzielania dotacji w ramach funduszu innowacyjnego, oparty na systemie punktacji, pod względem:
- zwiększenia budżetu (zgodnie z propozycją w rewizji ETS)
- większej potrzeby wydajności i instrumentów opartych na rynkowych źródłach finansowania
- coraz większej dojrzałości projektów potrzebujących wsparcia
- zmniejszenia obciążeń administracyjnych.
10 maja 2023 r. Parlament Europejski i Rada UE przyjęły dyrektywę (UE) 2023/959 zmieniającą dyrektywę 2003/87/WE ustanawiającą system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w Unii. Dyrektywa zmieniająca wprowadziła kilka zmian w działaniu funduszu innowacyjnego, który może teraz wspierać dodatkowe rodzaje projektów w szerszej liczbie sektorów. W szczególności określono obecnie, że fundusz innowacyjny powinien również wspierać zwiększanie skali innowacyjnych technik, procesów i technologii, mając na uwadze ich szerokie rozpowszechnienie w całej Unii Europejskiej. Ponadto Fundusz Innowacyjny może teraz udzielać wsparcia w ramach konkurencyjnych procedur przetargowych.
W komunikacie KE z dnia 1 lutego 2023 r. „Plan przemysłowy Zielonego Ładu na miarę epoki neutralności emisyjnej” stwierdzono, że pierwsza konkurencyjna procedura przetargowa zostanie uruchomiona w ramach funduszu innowacyjnego w celu wsparcia produkcji odnawialnego wodoru. Cel ten został ponownie potwierdzony w komunikacie Komisji z dnia 16 marca 2023 r. w sprawie Europejskiego Banku Wodoru.
W świetle zmiany dyrektywy 2003/87/WE oraz celów wyrażonych w ww. komunikatach konieczna jest zmiana rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/856 (Rozporządzenie delegowane) w zakresie funkcjonowania Funduszu Innowacyjnego.
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl
W załączeniu znajduje się projekt rozporządzenia delegowanego.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE (m.in. ocena skutków oraz opinia w sprawie oceny skutków): https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13447-Unijny-system-handlu-uprawnieniami-do-emisji-ETS-zmiana-zasad-np-przetarg-konkurencyjny-w-ramach-funduszu-innowacyjnego-_pl
Źródło: Komisja Europejska