22
maj
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa ochrony środowiska w UE (gospodarka o obiegu zamkniętym) – na podstawie analizy Komunikatu KE: Kompasu konkurencyjności dla UE, Komunikatu KE: Paktu dla czystego przemysłu i Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1119 z dnia 30 czerwca 2021 r. w sprawie ustanowienia ram na potrzeby osiągnięcia neutralności klimatycznej (Europejskie prawo o klimacie) w kontekście art. 114 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).
Ostateczny termin na przesłanie opinii lub wypełnienie kwestionariusza online udostępnionego przez KE to 23 czerwca 2025 r.
Biogospodarka – rozumiana jako produkcja biomasy, przekształcanie biomasy w żywność, materiały i produkty pochodzenia biologicznego (w tym biochemikalia) oraz bioenergię – w 2021 r. wygenerowała 728 mld euro wartości dodanej i dawała zatrudnienie 17,2 mln osób w UE. Stanowi to 5% produktu krajowego brutto i 8,2% miejsc pracy w UE (JRC 2022). Świadczy to o potencjale wzrostu biogospodarki regeneracyjnej, która przyczynia się do konkurencyjności UE, wzmacnia jej bazę przemysłową, jeszcze bardziej zmniejsza zależność od paliw kopalnych i pobudza rozwój obszarów wiejskich.
W programie strategicznym Rady Europejskiej na lata 2024–2029 wezwano do „rozwijania bardziej zasobooszczędnej gospodarki w większym stopniu opartej na obiegu zamkniętym, napędzając przemysłowy rozwój czystych technologii, czerpiąc pełne korzyści z biogospodarki, także dla regionów”. Jak jednak podkreślono w Kompasie konkurencyjności dla UE, biogospodarka, jako część rynku europejskiego, może ucierpieć z powodu „utrzymującej się luki we wzroście produktywności”.
Obecny kontekst polityczny, naznaczony napięciami geopolitycznymi, takimi jak rosyjska wojna napastnicza przeciwko Ukrainie, oraz silniejszą konkurencją międzynarodową, uwypuklił potrzebę zwiększenia konkurencyjności i wzmocnienia odporności UE, efektywnego gospodarowania zasobami, suwerenności żywnościowej i bezpieczeństwa energetycznego w UE, przy jednoczesnym zapewnieniu przystępności cenowej i dostępności tych podstawowych towarów i usług dla wszystkich. Na arenie międzynarodowej grupa G-20 przedstawiła inicjatywę na rzecz biogospodarki, a Stany Zjednoczone, Chiny i Indie ogłosiły nowe ambitne plany w zakresie biogospodarki mające na celu lepsze wykorzystanie rewolucji w dziedzinie biotechnologii i bioprodukcji.
Zgodnie z Kompasem konkurencyjności dla UE, Paktem dla czystego przemysłu i Europejskim prawem o klimacie biogospodarka odgrywa istotną rolę, wspierając UE w osiąganiu jej celów w zakresie klimatu i energii do 2030 r. oraz neutralności klimatycznej do 2050 r., przy jednoczesnym powstrzymaniu utraty różnorodności biologicznej i zwalczaniu zanieczyszczeń. Zgodnie z Wizją dla rolnictwa i żywności biogospodarka i obieg zamknięty to kluczowe instrumenty dla rolnictwa, leśnictwa i całego systemu żywnościowego służące zmniejszeniu zależności zewnętrznych, dywersyfikacji źródeł dochodów i wzmocnieniu roli producentów surowców.
Inicjatywa ta ma na celu zaoferowanie rozwiązań na rzecz neutralnej dla klimatu gospodarki o obiegu zamkniętym, co zwiększy dobrobyt i konkurencyjność UE z uwzględnieniem granic możliwości planety.
Pomoże ona obywatelom, regionom i kluczowym sektorom gospodarki (w tym rolnictwu, leśnictwu, rybołówstwu, sektorowi bioprodukcji oraz biotechnologii i ich usługom) w jak najlepszym i najbardziej zrównoważonym wykorzystaniu biomasy. Pozwoli to jak najdłużej utrzymać materiały i produkty w gospodarce, godząc interesy planety, ludzi i zapewniając dobrobyt.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14555-W-kierunku-regeneracyjnej-i-konkurencyjnej-biogospodarki-opartej-na-obiegu-zamknietym_pl
Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag.
Kwestionariusz jest dostępny dla organizacji i przedsiębiorstw zarejestrowanych w unijnym rejestrze służącym przejrzystości pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14555-W-kierunku-regeneracyjnej-i-konkurencyjnej-biogospodarki-opartej-na-obiegu-zamknietym/public-consultation_pl
Źródło: Komisja Europejska