W ZŁOTORYI ROZMAWIAĆ BĘDĄ O PIENIĄDZACH NA ROZWÓJ GOSPODARCZY

28 lutego Związek Pracodawców Polska Miedź zaprasza wszystkich przedsiębiorców i samorządowców z powiatu złotoryjskiego na śniadanie samorządowo – gospodarcze. Będzie to doskonała okazja, aby z pierwszej ręki, od przedstawicieli instytucji państwowych i samorządowych, dowiedzieć się o możliwych formach wsparcia rozwoju ze środków europejskich i krajowych.

Skąd samorządy i przedsiębiorcy mogą pozyskać pieniądze na konieczne inwestycje prorozwojowe i tworzenie nowych miejsc pracy? Jakie instrumenty wsparcia są przygotowane dla pracodawców? Odpowiedzią na te pytania mogą być środki z europejskich i krajowych funduszy. Przypomnijmy tylko, że wynegocjowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego nowy budżet unijny dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 to prawie 11 miliardów złotych. Jak zapewnia Zarząd Województwa, pieniądze zostaną wykorzystane na rzecz zrównoważonego rozwoju całego regionu, w tym powiatu złotoryjskiego. Jednak, aby o te i inne środki aplikować, już trzeba zacząć się przygotowywać. Cenną wiedzę, jak zrobić to skutecznie najlepiej otrzymać u źródła. Taką szansę stwarza śniadanie samorządowo-gospodarcze pn. „Finanse na rozwój gospodarczy w 2023 roku”, które organizuje Związek Pracodawców Polska Miedź.

Zadaniem Związku jest wspieranie rozwoju gospodarczego regionu. Wśród naszych firm członkowskich są podmioty Grupy Kapitałowej KGHM, ale także małe i średnie firmy oraz samorządy lokalne i ich jednostki. To właśnie do tych organizacji chcemy dotrzeć z szeroką informacją o tym, z jakich funduszy mogą sfinansować planowane inwestycje i tworzyć nowe miejsca pracy. Jesteśmy przekonani, że kto szybciej i lepiej wykorzysta obecne możliwości, nie tylko poradzi sobie z dzisiejszymi wyzwaniami, ale i zbuduje swoją przewagę konkurencyjną. Liczę zatem na liczną obecność przedsiębiorców i samorządowców na naszym spotkaniu ­ – zaprasza Piotr Karwan, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź.

Śniadanie samorządowo-gospodarcze odbędzie się już 28 lutego w Złotoryi (Hotel GOLD, Plac Reymonta 7, w godzinach od 9:00 do 12:00). Udział w wydarzeniu zapowiedzieli Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego oraz przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych. Swoją ofertę dla samorządów i biznesu przedstawią Łukasz Kasprzak, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki, Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Tomasz Krzeszowiec, Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Przemysław Bożek, Prezes Zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Krzysztof Frankowski, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Złotoryi. Współgospodarzem spotkania jest Robert Pawłowski, Burmistrz Złotoryi.

Złotoryja jest wyjątkowym miejscem na mapie szeroko rozumianego Zagłębia Miedziowego. To przecież właśnie tu przemysł miedziowy ma swoje korzenie. Tradycje górnicze wciąż są kultywowane w Skansenie w Leszczynie. Mam nadzieję, że samorządowi uda się powrócić do organizacji słynnych Dymarek Kaczawskich i rozwinąć edukacyjny charakter Skansenu. Przeszłością jest ważna, tworzy tożsamość regionu i jego siłę. Należy zadbać także o przyszłość i stawiać na rozwój gospodarczy – uważa Piotr Karwan, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź.

W planowaniu przyszłości z pewnością bardzo ważny będzie kolejny etap ambitnego projektu Kolei Dolnośląskich odtwarzania dawnych połączeń kolejowych. Samorząd województwa jest w przededniu podpisania umowy z PKP PLK, w wyniku czego niebawem ogłoszony zostanie przetarg na odtworzenie linii kolejowej Legnica-Złotoryja w ramach rządowego programu Kolej+.

Powrót kolei do Złotoryi jest przesądzony, to również ogromna zasługa naszych parlamentarzystów z marszałek Elżbietą Witek na czele. Sprawna komunikacja jest istotna przede wszystkim dla mieszkańców powiatu oraz przedsiębiorców, także obecnych i przyszłych inwestorów w podstrefie złotoryjskiej Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Łatwiejszy dojazd do pracy oznacza większą dostępność wykwalifikowanych pracowników. Myślę, że dzięki kolei ten piękny region odwiedzać będzie również więcej turystów – podkreśla Piotr Karwan, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź.

Więcej o inwestycjach kolejowych w powiecie złotoryjskim dowiedzieć się będzie można od Tadeusza Szulca, Dyrektora Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. we Wrocławiu, który również zapowiedział swój udział w wydarzeniu. Na spotkaniu w Złotoryi swoją obecność zapowiedzieli także przedstawiciele Kolei Dolnośląskich oraz wielu samorządowców i  przedsiębiorców, w tym z Grupy Kapitałowej KGHM.

Wierzę, że dyskusja w takim gronie usprawni współpracę pomiędzy podmiotami mającymi wpływ na życie regionu i będzie impulsem do dalszego rozwoju Ziemi Złotoryjskiej – deklaruje Piotr Karwan, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź.

Wstęp na śniadanie jest bezpłatny, z uwagi na ograniczoną ilość miejsc o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj: https://forms.gle/kXbumvdCPwxv1DFA7