Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego w UE (materiały wybuchowe) – na podstawie analizy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1148 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych oraz art. 114 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 20 sierpnia 2024 r.
Rozporządzenie (UE) 2019/1148 w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych („rozporządzenie”) ma na celu uniemożliwienie terrorystom i innym przestępcom nabywania i stosowania określonych chemikaliów („prekursory materiałów wybuchowych”) do produkcji materiałów wybuchowych wytwarzanych domowym sposobem do przeprowadzania ataków. Zgodnie ze sprawozdaniem Europolu z 2022 r. dotyczącym sytuacji i tendencji w dziedzinie terroryzmu w UE dowody – w szczególności dotyczące udaremnionych ataków ekstremistów prawicowych i dżihadystów – potwierdzają zamiar i zdolność terrorystów do przeprowadzania ataków z użyciem materiałów wybuchowych i improwizowanych urządzeń wybuchowych. Materiały wybuchowe wytwarzane domowym sposobem pozostają ponadto preferowaną bronią dżihadystów.
W tym kontekście kontrola i monitorowanie prekursorów materiałów wybuchowych mają kluczowe znaczenie dla zapobiegania atakom terrorystów i innych przestępców z wykorzystaniem materiałów wybuchowych wytwarzanych domowym sposobem w UE.
W art. 21 rozporządzenia zobowiązano Komisję do oceny rozporządzenia i przedstawienia Parlamentowi Europejskiemu, Radzie i Europejskiemu Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu sprawozdania z najważniejszych ustaleń do 2 lutego 2026 r.
Przepisy UE w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych mają na celu uniemożliwienie terrorystom i przestępcom nabywania i wykorzystywania prekursorów materiałów wybuchowych do produkcji materiałów wybuchowych wytwarzanych domowym sposobem do przeprowadzania ataków. Inicjatywa ma na celu zmianę przepisów, m.in.:
- wyeliminowanie stwierdzonych w ocenie niedociągnięć,
- możliwe rozszerzenie zakresu na chemikalia wysokiego ryzyka, które mogą być niewłaściwie wykorzystywane do przeprowadzania ataków.
Więcej informacji, opinii oraz ocen skutków regulacji jest dostępnych pod linkiem KE:
W załączeniu znajduje się zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących oceny skutków.
Źródło: Komisja Europejska