04
październik
Lubin, 26 stycznia 2023 r.
ZPPM / 2S / I / 2023
Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości
Ministerstwo Finansów
ul. Świętokrzyska 12
00-916 Warszawa
Dotyczy: projektu rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej (KE) uzupełniającego Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do standardów zrównoważonego raportowania, którego celem jest formalna akceptacja Europejskich Standardów Raportowania w zakresie Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) opracowanych przez Europejską Grupę Doradczą ds. Sprawozdawczości Finansowej (European Financial Reporting Advisory Group) (EFRAG)
Temat: Wsparcie stanowiska Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) przygotowanego przez Członków Komitetu ds. ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej w sprawie projektu rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej (KE) uzupełniającego Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do standardów zrównoważonego raportowania, którego celem jest formalna akceptacja Europejskich Standardów Raportowania w zakresie Zrównoważonego Rozwoju (ESRS)
Szanowni Państwo
Związek Pracodawców Polska Miedź wspiera stanowisko Krajowej Izby Gospodarczej przygotowane przez Członków Komitetu ds. ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej w sprawie projektu rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej (KE) uzupełniającego Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do standardów zrównoważonego raportowania, którego celem jest formalna akceptacja Europejskich Standardów Raportowania w zakresie Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) opracowanych przez Europejską Grupę Doradczą ds. Sprawozdawczości Finansowej (European Financial Reporting Advisory Group) (EFRAG).
W przygotowanie niniejszego stanowiska zaangażowani byli w szczególności następujący członkowie Komitetu ds. ESG KIG:
Nadmieniam, że KIG (poprzez pracę Członków Komitetu ds. ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej) wziął udział w konsultacjach projektu ESRS z kwietnia 2022 roku prowadzonych przez EFRAG w terminie do 8 sierpnia 2022 roku, wypełniając kwestionariusz oraz przedstawiając dodatkowe stanowisko.
Komitet ds. ESG KIG z zadowoleniem przyjmuje obecne brzmienie ESRS i docenia całą ciężką pracę, która została włożona w ich opracowanie. Na podstawie analizy przeprowadzonej przez Komisję ds. ESG KIG oczywistym wydaje się, że treść ESRS jest bardzo szczegółowa, stąd ich przyjęcie przez Komisję jako wiążących, spowoduje ujednolicenie standardów raportowania zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej dla przedsiębiorstw nimi objętych. Doceniamy pozytywny wpływ, jaki może to mieć na osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju w ogólnym ujęciu, a w szczególności redukcji związanych ze zmianami klimatycznymi, włączając cel zerowej emisji netto. Komitet ds. ESG KIG docenia też, że obecne brzmienie ESRS różni się od pierwotnego brzmienia ESRS opublikowanego w toku konsultacji społecznych, co wskazuje na częściowe uwzględnienie uwag i złagodzenie podejścia w odniesieniu do pewnych kwestii poruszanych w ESRS.
Zdajemy sobie sprawę, że ESRS są bardzo wymagające ze względu na zakres poruszanych w nich kwestii, jak również ich szczegółowość. Spełnienie wymogów ESRS będzie stanowiło istotne wyzwanie dla wszystkich jednostek, które będą musiały raportować zgodnie z ESRS stosownie do przyjętej i opublikowanej Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (Dz. U. UE z 16.12. 2022 roku, L 322/15) (CSRD).
Podzielamy nadzieję, że nasze uwagi okażą się pomocne, i że wspólnie uda nam się sprawić, by ESRS działał na rzecz przedsiębiorstw, a nie zagrażając im.
Z wyrazami szacunku
Beata Staszków
Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź
Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza
Najnowsze wpisy