20
styczeń
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa energetycznego w UE (działania w dziedzinie klimatu) – ocena na podstawie analizy Rozporządzenia Komisji (UE) nr 617/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla komputerów i serwerów oraz Rozporządzenia Komisji (UE) 2019/424 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiające wymogi dotyczące ekoprojektu dla serwerów i produktów do przechowywania danych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu.
Ostateczny termin na przesłanie opinii lub wypełnienie kwestionariusza online udostępnionego przez KE to 18 lipca 2024 r.
Zwiększanie efektywności energetycznej jest ważnym celem polityki UE (więcej informacji na stronie https://ec.europa.eu/energy/en/topics/energy-efficiency). Kluczowym instrumentem polityki umożliwiającym osiągnięcie celów UE w zakresie klimatu i energii na lata 2020 i 2030 jest ustalenie minimalnych wymagań w zakresie efektywności produktów – poprzez ekoprojekt – w połączeniu z informowaniem klientów o ich wydajności energetycznej i trwałości – poprzez etykietowanie energetyczne.
Rozporządzenia dotyczące ekoprojektu i etykietowania energetycznego odgrywają kluczową rolę w polityce produktowej wspierającej cele unii energetycznej i przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym. W planie prac dotyczących ekoprojektu na lata 2016–2019 Komisja zaznaczyła, że środki wykonawcze dotyczące ekoprojektu powinny w stosownych przypadkach obejmować aspekty efektywnego wykorzystania zasobów, aby zapewnić większą trwałość, dostępność, konstrukcje umożliwiającą demontaż i naprawę produktów wprowadzanych na rynek, a tym samym przyczynią się do przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Od czasu wejścia w życie pierwszej dyrektywy w sprawie ekoprojektu w 2005 r. różne grupy produktów zużywających energię, takie jak pralki, lodówki itp., zostały objęte przepisami dotyczącymi ekoprojektu i etykietowania energetycznego. Ponadto każde rozporządzenie dotyczące ekoprojektu i etykietowania energetycznego zawiera zapisy umożliwiające jego przyszłą ocenę i ewentualną rewizję, biorąc pod uwagę doświadczenia zdobyte przy ich wdrażaniu, a także postęp technologiczny.
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 617/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. określa wymagania dotyczące komputerów i serwerów komputerowych. Akt prawny miał zostać poddany przeglądowi trzy i pół roku po wejściu w życie (tj. do stycznia 2017 r.) i stanowić część planu prac dotyczącego ekoprojektu na lata 2016–2019. Proces ten rozpoczął się w styczniu 2016 r. od badania przeglądowego, którego wnioski zostaną zaprezentowane Forum Konsultacyjnemu w pierwszym kwartale 2018 r. (więcej informacji można znaleźć na stronie https://computerregulationreview.eu/). Następnie przeprowadzona zostanie ocena skutków.
Celem rozporządzenia jest pomoc konsumentom w wyborze najbardziej energooszczędnych komputerów za pomocą skali od A (najwyższa efektywność) do G (najniższa efektywność). Etykieta energetyczna dostarczać będzie również innych użytecznych informacji na temat trwałości i możliwości naprawy.
Konsultacje obejmuje inicjatywę dotyczącą ekoprojektu i inicjatywę dotyczącą etykietowania energetycznego, które są ze sobą powiązane.
Kwestionariusz jest dostępny dla organizacji i przedsiębiorstw zarejestrowanych w unijnym rejestrze służącym przejrzystości pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/1580-Wymogi-dotyczace-etykietowania-energetycznego-komputerow/public-consultation_pl
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy
20
styczeń
20
styczeń