20
styczeń
Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne przepisów prawa gospodarczego w UE (prawo budowlane) – zgodnie z założeniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych w kontekście wcześniej obowiązującej Dyrektywy Rady z dnia 21 grudnia 1988 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych Państw Członkowskich odnoszących się do wyrobów budowlanych – projekt rozporządzenia delegowanego KE uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 poprzez ustalenie poziomów progowych i klas parametrów użytkowych dla stałych urządzeń kotwiczących i haków bezpieczeństwa.
Ostateczny termin na przesłanie opinii to 1 sierpnia 2024 r.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG uznaje dwie główne alternatywy w celu określenia progowych poziomów właściwości użytkowych w odniesieniu do zasadniczych cech wyrobów budowlanych. Zgodnie z artykułami 3(3) i 60(a) tego rozporządzenia progi mogą być ustalane za pomocą aktów delegowanych Komisji, podczas gdy jego artykuł 27(3) zezwala na stosowanie w tym celu zharmonizowanych norm na podstawie zmienionego mandatu. Zgodnie z artykułem 3(3), akapit pierwszy rozporządzenia (UE) 305/2011 Komisja musi najpierw określić te zasadnicze cechy, dla których producent deklaruje właściwości użytkowe wyrobu, jako warunek wstępny ustalenia progowych poziomów w odniesieniu do tych zasadniczych cech.
W odniesieniu do klas właściwości użytkowych rozporządzenie (UE) nr 305/2011 uznaje również dwie główne alternatywy w celu ustanowienia klas właściwości użytkowych w odniesieniu do zasadniczych cech wyrobów budowlanych. Zgodnie z artykułami 27(1) i 60(f) klasy właściwości użytkowych mogą być ustalane za pomocą aktów delegowanych Komisji Europejskiej, podczas gdy artykuł 27(2) zezwala na stosowanie w tym celu zharmonizowanych norm na podstawie zmienionego mandatu. Zgodnie z artykułem 27(2), akapit pierwszy, w przypadku gdy Komisja ustanowiła takie klasy, europejskie organy normalizacyjne stosują te klasy w zharmonizowanych normach.
Rozporządzenie UE w sprawie wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych (rozporządzenie (UE) nr 305/2011) określa warunki stosowania normy zharmonizowanej (oznakowanie CE).
Niniejszy akt delegowany dotyczy stałych urządzeń kotwiczących na stałe i haków zabezpieczających. Określono w nim wartości progowe i klasy dla tych wyrobów budowlanych, które mają być podawane przez producenta przy wprowadzaniu ich do obrotu.
Źródło: Komisja Europejska
Najnowsze wpisy
20
styczeń
20
styczeń